Lidhu me ne

Mix

Transplantet? Ja sa kushton çdo organ i trupit të njeriut

Transplantet nuk janë të rralla vetëm për shkak të mungesës së dhuruesve të organeve, por edhe për shkak të çmimit të tyre.

Kërkesat më të shtrenjta në mjekësi, pa dyshim, konsiderohen edhe transplantet të cilat mund të kushtojnë edhe më shumë se një milion dollarë!

Çmimi i transplantit të organeve sillet nga 400.000 dollarë për transplantimin e veshkës, deri në 1.4 milionë dollarë për transplantimin e zemrës.

Në Amerikë këto shpenzime janë vetëm njëra pjesë e problemit, sepse me gjithë sistemin e sigurimit shëndetësor dhe dhuruesve, qasja në operacione ende është e kufizuar.

Më shumë se 116.000 amerikanë presin në transplantin, ndërkaq rreth 20 prej tyre në ditë vdesin duke pritur operacionin.

Çmimi i transplantit të palcës kurrizore është 892.700 dollarë, i mushkërive 861.700 dollarë, i mëlçisë 812.500 dollarë, ndërsa i pankreasit 347.000 dollarë.

Arritjet e reja në shkencë ndoshta do të shkurtojnë kohën e pritjes, sepse shkencëtarët po eksperimentojnë me implantimin e organeve të derrit në njerëz, mirëpo e gjithë kjo është ende në fazën e eksperimentit.

Disa nga ta konsiderojnë që operacionet e tilla do të jenë të mundshme pas dy vjetësh.

Më së shumti pritet në transplantin e veshkave madje 679 ditë, pastaj të pankreasit 281 ditë dhe të mëlçisë 329 ditë.

Në transplantin e zemrës pacientët presin 191 ditë, ndërkaq të mushkërive 185 ditë.

MË TEPËR

Kryesore19 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix19 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar19 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix19 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix19 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix19 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix19 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook