Lidhu me ne

Mix

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Sa kushtojnë organet e trupit tonë? Nuk do ua marrë mendja sa

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij është mjaft e vështirë. E për këtë ka “lulëzuar” edhe tregtia në të zezë. Nga njëra anën ka njerëz që pranojnë të shesin njëorgan të trupit të tyre, më së shumti veshkën, për të përfituar një shumë të madhe parash, e nga ana tjetër ka persona të shumtë në të gjithë botën që bien pre e trafikimit të organeve.

Sa është çmimi i çdo organi? Epo kjo është disi e vështirë të përcaktohet për shkak të tregtimit të tyre në tregun e zi, por gjithsesi një studim në Amerikë na ka sjellë një listë me këto çmime, e nuk do ta besoni, por ndër organet që transplantohen janë nga sytë deri tek lëkura dhe ja se me çfarë çmimi mund ta gjeni:

Një palë mollza të syve: 1.525 dollarë

Arterie koronare: 1.525 dollarë

Zemra: 119.000 dollarë

Mëllcia: 157.000 dollarë

Nyjet e duarve: 337 dollarë

Shpretka: 508 dollarë

Stomaku: 508 dollarë

Veshka: 262.000 dollarë

Fshikëza e tëmthit: 1.219 dollarë

Lëkura: 10 dollarë për 6.5 centimetër katrorë.

MË TEPËR

Mix5 ditë më herët

Astma, shkaktarët dhe simptomat tek fëmijët!

Mjekja pediatre Zerina Sheme shpjegon se një ndër sëmundjet kronike të fëmijëve është asthma, e cila shfaqet nga mosha 2-3...

Temporal5 ditë më herët

Standardi i epilimit me laser vetëm tek “Dream Beauty Clinic”

Laser Alexandrite Candela, konsiderohet si standarti i epilimit me laser.Eshte tashme i provuar si trajtimi lazerik më i sigurt dhe...

Mix5 ditë më herët

Ja arsyet përse ndjeni marrje mëndsh

Ndjesia e një marrje mendsh të vazhdueshme mund të kthehet në një pengesë serioze për përqendrimin tuaj dhe angazhimet e...

Mix5 ditë më herët

Si të kuptoni nëse keni gurë në veshka/ Çfarë duhet të bëni

Gurët në veshka janë depozita mineralesh dhe kripërash që formohen në brendësi të veshkave. Prania e tyre mund të ndikojë...

Mix5 ditë më herët

“SAG Awards 2024”, lista e plotë e fituesve

Çmimet e 30-ta të SAG Awards , çmimet vjetore të Screen Actors Guild, u zhvilluan të shtunën, më 24 shkurt,...

Mix6 ditë më herët

Çfarë tregon mpirja e duarve gjatë gjumit për shëndetin tuaj?

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion...

Mix6 ditë më herët

Mosha normale kur fëmija fillon të flasë, këto janë rastet kur duhet të shqetesoheni

Bëhet fjalë për dembelizëm apo kemi të bëjmë me një problem në zhvillimin e fëmijës? Kjo është pyetja që prindërit...

Mix6 ditë më herët

Pse kolla mbetet pas të ftohurës – Trajtimet natyrale që duhet të bëni

Kolla është një simptomë shumë e zakonshme e të ftohurës. Ajo është një instrument, nëpërmjet të cilit organizmi nxjerr jashtë...

Mix6 ditë më herët

Sa është pasuria e mbretëreshës së ardhshme, Kate Middleton

Kate Middleton ka një pasuri personale mbresëlënëse. Sigurisht, ajo u bë edhe më e madhe gjatë martesës së saj tashmë 13-vjeçare...

Mix6 ditë më herët

Pa telefon dhe internet në shtëpi, jeta e thjeshtë e yllit të “Oppenheimer”

Cillian Murphy është një ndër aktorët më të vlerësuar të momentit, pas performancës të jashtëzakonshme në “Oppenheimer”. Aktori 47-vjeçar bën...

Facebook