Lidhu me ne

Sport

CR7 “snajperi” i historisë, Mbappe lojtari më i mirë. Ja lista e çmimeve për “Globe Soccer Awards”

CR7 “snajperi” i historisë, Mbape lojtari më i mirë.

Është zhvilluar të hënën pasdite në Dubai edicioni i dymbëdhjetë i çmimeve “Globe Soccer Awards”, një ceremoni ekskluzivisht e lidhur me futbollin, ku janë shpallur fituesit në kategori të ndryshme.

Ceremonia që zhvillohet që nga viti 2010, nderon me çmime jo vetëm futbollistët e klubet, por edhe të tjerë aktorë të lidhur me futbollin që veprojnë prapa kuintave e që janë shumë të rëndësishëm për mbarëvajtjen e këtij sporti.

Çmimet kanë qenë të shumta dhe natyrisht që aty nuk mund të mungonte as Kristiano Ronaldo.

Portugezi i ka shtuar një tjetër trofe prestigjioz muzeut të tij të mbushur plot. Ai ka fituar çmimin e golashënuesit më të mirë në histori pasi ka kaluar shifrën e 800 rrjetave në karrierë.

Sulmuesi i Mançester Junajtidit nuk ka qenë i pranishëm në ceremoni për shkak të angazhimeve me klubin e tij në Premier, por trofeun e tij e ka tërhequr menaxheri i vetë lojtarit, Zhorzh Mendesh.

Kristiano Ronaldo arriti kuotën e 800 golave në karrierë pikërisht teksa aktivizohet me “Djajtë e Kuq” në Premier Ligë.

Menaxheri i lojtarit, Zhorzh Mendesh, duke tërhequr çmimin ka thënë: “Kjo është një mirënjohje e madhe, pasi arritja e tij është e jashtëzakonshme.

Nuk është e lehtë të shënosh 800 gola, vetëm Kristiano mund ta bëjë, më i miri në botë, më i miri i historisë”. Ronaldo nga ana tjetër, nëpërmjet lidhjes me internet, ka deklaruar: “Për fat të keq, nuk ndodhem në Dubai, por duke ju falënderuar për çmimin, shpresoj të jem vitin e ardhshëm”.

MBAPE – Me mjaft interes është pritur të mësohet emri i lojtarit më të mirë. Në sprintin final i pari ka mbërritur Kilië Mbape. Ylli i PSG-së ka lënë pas Robert Levandovskin, i cili ishte edhe fituesi i edicionit të kaluar.

Duke folur pas tërheqjes së çmimit, Mbape ka falënderuar klubin e tij, PSG-në, por edhe kombëtaren franceze. “Falënderoj klubin tim dhe kombëtaren franceze për mbështetjen, por ky është vetëm fillimi, dua të shkruaj historinë e futbollit”, ka thënë ai.

DOMINON ITALIA – Italia ka qenë fituesja e madhe e trofeve në ceremoninë e zhvilluar në Dubai, me katër çmime.

Kombëtarja italiane është shpallur më e mira e vitit pas suksesit në “Euro 2020”, trajneri Roberto Mançini është shpallur më i miri i vitit, ndërkohë që Xhanluixhi Donaruma është shpallur portieri më i mirë i vitit e për të kompletuar pokerin italian Leonardo Bonuçi është shpallur mbrojtësi më i mirë i vitit, të tre protagonistë me kombëtaren “axurre” në triumfin në Angli.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook