Lidhu me ne

Stil

Çfarë është bllokimi i zorrëve?

Ne kemi një zorrë të holla dhe një zorrë të trashë. Zorrë e hollë është një tub i gjatë i mbështjellë që lidh stomakun me zorrën e trashë . Zorrë e trashë është më e shkurtër, por më e gjerë dhe fillon nga fundi i zorrëve të holla deri në rektum. Zorrët marrin ushqim dhe lëngje nga stomaku. Ato tresin dhe thithin pjesën më të madhe të këtij materiali. Ajo që ka mbetur, e nxjerrin jashtë trupit si jashtëqitje (zbrazje) përmes rektumit dhe anusit.

Zorrët  mund të bllokohen.

 • Shkaqet më të zakonshme të një zorrë të bllokuar tek të rriturit janë indet nga operacioni, herniet dhe tumoret
 • Ushqimi dhe lëngjet nuk mund të lëvizin nëpër një zorrë të bllokuar
 • Zorrët  fryhen ndërsa mbushen me ushqim, lëng dhe gaz
 • Ju keni dhimbje barku të çrregullt, ndjeheni të sëmurë në stomak dhe mund të keni të vjella
 • Mjekët e gjejnë bllokimin me rrezet X
 • Ju mund të keni nevojë për kirurgji për të hequr bllokimin
 • Nëse nuk trajtohet, zorrët mund të shpërthejnë  dhe të shkaktojnë ënjtje dhe infeksion brenda barkut.

cfarë shkakton bllokim të zorrëve?

Tek bebet, zorrët e bllokuara shkaktohen nga:

 • Defekte të caktuara të lindjes
 • Meconium i vështirë (jashtëqitje e gjelbër e errët që është bërë në zorrët e një fëmije para lindjes)
 • Rrotullimi i zorrëve
 • Një pjesë e ngushtë ose e zhdukur e zorrëve
 • Rrëshqitja e një pjese të zorrëve në një tjetër (e quajtur intususception)
 • Një objekt që foshnja gëlltitet
Si të mësoni a ju kanë sulmuar parazitët e zorrëve - Telegrafi

Në të rriturit, zorrët e bllokuara shkaktohen nga:

 • Inde  nga operacioni i mëparshëm i barkut
 • Një hernie
 • Kancer
 • Gungë e vështirë e jashtëqitjes

Cilat janë simptomat e një zorrë të bllokuar?

 • Dhimbje dhimbje në bark
 • Të vjella
 • Duke mos u ndier i uritur
 • Mos kalimi i jashtëqitjes  dhe gazit
 • Ndonjëherë rrjedhja e gjakut në një pjesë të zorrëve të bllokuara është e ndërprerë. Nëse kjo ndodh, disa nga zorrët do të vdesin, dhe ju mund të keni:
 • Dhimbje të forta dhe të qëndrueshme
 • Ethet për shkak të infeksionit
 • Presioni i ulët i gjakut dhe organet që ndalojnë punën (sepsë)

Si mund të thonë mjekët nëse kam një zorrë të bllokuar?

Nëse mjekët dyshojnë për një zorrë të bllokuar, ata zakonisht bëjnë:

 • Rrezet X dhe / ose një skanim CT
 • Si e trajtojnë mjekët një zorrë të bllokuar?
 • Mjekët do t’ju mbajnë në spital dhe:
 • Kalojnë një tub përmes hundës në zorrë (tub NG) për të thithur gjithçka që qëndron pas bllokimit
 • Ju jap lëngje përmes venës (IV)
 • Ndonjëherë bllokimi largohet me tubin e thithjes. Nëse jo , ju mund të keni nevojë për kirurgji për të rregulluar bllokimin.

Me teper

Stil6 orë më herët

Kërcënohet gjyqtarja Diana Di Meo, i publikojnë videot intime, zyrtarja: Është hakmarrje!

Gjyqtarja italiane Diana Di Meo, ka deklaruar se disa faqe i kanë vjedhur disa video intime dhe ia kanë publikuar...

Stil7 orë më herët

“Edhe 8 vite më ke, do martohem me tjetër”- Rudina Dembacaj i bën “presion” Mark Frrokut

Aktorja Rudina Dembacaj ka zbuluar se shkoi tek fallxhorja për të pare fatin e saj dhe letrat taro kanë parashikuar...

Kryesore7 orë më herët

Asnjë kryeministër të mos qëndrojë më shumë se dy mandate/ Po Luli pse duhet të qëndrojë tre në opozitë?

Sot Lulzim Basha si gjithmonë tha perlën e tij të rradhës, shfaq hipokrizinë, talljen dhe neverinë që ka ndaj shqiptarëve....

Radar20 orë më herët

GUXIMI I HARBUTËVE!

GUXIMI I HARBUTËVE! Nga Dr. Erion Dasho Kur kryetaruci i bashkisë nuk kishte lindur akoma, Sul Mema çonte peshë stadiumet....

Kryesore21 orë më herët

Horri apo Lavirja e Bashkisë së Tiranës?

Nga Respublica.al Audiopërgjimi i Erion Veliajt që u publikua gjerësisht në media formalizon njohjen e një gjëje të njohur: arrogancën brutale...

Stil21 orë më herët

U shfaq pranë Bora Zemanit, Vin Veli: Kam raport të mirë, patjetër që do e uroja

DJ Vin Veli, ish-partneri i Bora Zemanit është parë në ditëlindjen e 30-të të moderatores. Dj i njohur i surprizoi...

Stil1 ditë më herët

7 arsyet kryesore që keni një dhimbje koke

Kur godet një dhimbje koke e keqe, thjesht dëshiron që ajo të marrë fund. Dhimbja e fortë dhe e vazhdueshme...

Stil1 ditë më herët

Edhe ju shqetësoheni nga rrallimi i flokëve?!

Humbja e flokëve tek gratë mund të shkaktohet nga shkaqe të shumta, dhe disa janë të shërueshme. Ndërsa rënia e...

Stil1 ditë më herët

A është e dëmshme kërcitja e kockave?

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja...

Stil1 ditë më herët

Keni dhimbje dhe ngërce në këmbë gjatë stervitjes?

Njerëzit që kanë dhimbje në këmbë kur ushtrohen mund të kenë nevojë për një vlerësim për t’u siguruar që kanë...

Facebook