Lidhu me ne

Stil

A e dini pse duhet të konsumoni ushqim pikant?!

Ushqimi pikant ka një rëndësi të veçantë në shendetin e trupit të secilit nga ne. Studimi më i fundit i realizuar në lidhje me efektet e ushqimit pikant në trup tregon se ata që konsumojnë këtë lloj ushqimi janë të mbrojtur nga shumë sëmundje.

Në studimin e realizuar nga ekspertët kinezë, në të cilin kishin marrë një numër i madh njerëzisht, 199.293 femra dhe 288.082 meshkuj, midis moshës 30 dhe 79 vjeç, studiuesit kishin vëzhguar se me konsumimin e ushqimit të erëzuar, me bazë në specat pikantë të kuq, vajin nga specat e kuq pikantë dhe shtesat e tjera që vijnë si përgatitje nga specat e kuq pikantë.

Më pas, ekspertët kishin ardhur në përfundim se njerëzit që konsumojnë ushqim të erëzuar, së paku një apo dy herë në javë, shumë më pak janë të rrezikuar nga sëmundjet e ndryshme. Erëzat dhe përbërësit bioaktiv kanë efekt kundër inflamacioneve, antioksiduese dhe kanë efekt kundër hipertensionit.

Kjo do të thotë se mund të jenë aleat në luftën kundër shumë problemeve shëndetësore dhe sëmundjeve. Autorët e studimit theksojnë se edhe erëzat tjera mund të ndikojnë në shëndet. Ky nuk është studimi i parë që e vërteton dobinë e ushqimit pikant për organizmin njeriut.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil13 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil13 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime13 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil13 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime13 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook