Lidhu me ne

Gatime

Çfarë të gatuajmë gjatë një jave per drekë dhe darkë ?

Amvisat, shpeshherë, janë të shqetësuara se çfarë mund të gatuajnë për të kënaqur pjesëtarët e familjes me ushqime të shijshme. Ato duhet të punojnë në mënyrë të tillë që ata të marrin të gjitha vlerat ushqimore për të zëvendësuar energjitë e humbura.

Për këtë është mirë të mendohet më parë dhe të bëhet një listë javore duke i ndryshuar gjellët çdo ditë, në mënyrë që ato të konsumohen më me shije.

Bazë për gatimin e gjellëve është lënda e parë, e cila sipas listës duhet të jetë e siguruar për gjithë javën.

Patatet e qepët mund të blihen për gjithë javën, ndërsa perimet e tjera 2 herë në javë duke i blerë me shumicë. Perimet duhet të ruhen në vende të freskëta dhe të zgjidhen çdo ditë. Ja një menu orientuese për drekë gjatë një jave:

https://www.youtube.com/watch?v=GPFgOKEcSwA
gatuaj kuzhine familje

E hënë

 1. Patëllxhanë imam bajalldi me qepë dhe hudhra
 2. Sallatë
 3. Komposto

E martë

 1. Tarator ose sallatë
 2. Speca të mbushur
 3. Fruta

E mërkurë

 1. Mish turli me perime
 2. Sallatë
 3. Paluze me pjeshkë ose kumbulla

E enjte

 1. Supë me perime
 2. Byrek me qepë e domate
 3. Fruta

E premte

 1. Qepë me vezë në formë kime
 2. Tarator
 3. Krem vanilje ose fruta
bamje

E shtunë

 1. Bamje jahni
 2. Sallatë
 3. Fruta

E diel

 1. Mish frikase ose me perime
 2. Byrek me kungull
 3. Kek

MË TEPËR

Kryesore17 orë më herët

Fjalia e Xhaçkës që shkallmoi çdo propagandë të PS!

Shkruar nga Irena BeqirajXhaçka dhe Rama Nuk di sa duar do të duhet të puthin e sa tallava do të...

Mix17 orë më herët

Cila nga shenjat e horoskopit tradhton më shumë?!

A është Dashi tradhtar? 34% e njerëzve të kësaj shenje tradhtojnë. A është Demi tradhtar? Shenja më sensuale, por që...

Radar17 orë më herët

Shenja e parë se tagri i PS-së qëndron mbi Kushtetutën

Ish-ministrja Olta Xhaçka ka dalë Top-Channel që të bilbilojë për demokracinë dhe rendin kushtetues. Sipas saj parlamenti dëshmoi se mban...

Mix17 orë më herët

Zbuloni 6 arsyet që ju bëjnë të ndiheni të lodhur

Është normale të ndihesh i/e lodhur pas një nate me gjumë të trazuar, pasi jeni çuar herët në mëngjes ose...

Mix17 orë më herët

Mit apo e vërtetë: A sëmuresh nga gluteni?

Picat, ëmbëlsirat, buka, makaronat, të gjitha përmbajnë zakonisht grurë, elb ose thekër. Kështu që kanë edhe gluten. Pjesës më të...

Mix17 orë më herët

Bora Zemani dhe shtatzënia “fake” për klikime

Me duart mbi bark, Bora Zemani ngjalli dyshime ne promon e puntatës së radhës së emisionit të saj, “Cherry On...

Mix17 orë më herët

Alketa Vejsiu goditet me kanaçe ndërsa ishte live në skenën e “X Factor”

Moderatorja Alketa Vejsiu është përballur me një incident mbrëmjen e djeshme gjatë konkursit të muzikës “X Factor Albania”. Drejt saj...

Aktualitet4 ditë më herët

WOOOW / Tedi Blushi: Ai është Ilir Meta, o super budallenj

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë, Tedi Blushi i doli në mbrojtje Ilir Metës dhe deklaroi se kryeministri Edi...

Sport4 ditë më herët

Jurgen Uldedaj, boksi dhe jeta jashtë ringut!

Nga Nada Biraçi Fotografia: Andis Rado Veshjet: Reiman Sapo ka siguruar fitoren e 16-të në karrierën e tij, ku në...

Mix4 ditë më herët

Mos nxitoni tek ilaçet, provoni këto teknika për dhimbjet e stomakut

Dhimbjet e stomakut shpesh mund të trajtohen me ilaçe shtëpiake dhe natyrale, si dhe me ndryshime të stilit të jetesës....

Facebook