Lidhu me ne

Kritike

Edi Rama njeriu që degradoi arsimin në Shqipëri

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Deputeti i PD-së Luçiano Boçi ka dhënë alarmin për krizën në arsim.

Sipas tij, kriza arsimore ka kohë që është këmbëkryq në sistemin tonë.

“E shkak për këtë nuk është lufta, por injoranca. Arsimi tek ne është në pikiatë.

Mësimdhënia ka degraduar në disa formalitete mekanike. Mësuesi mbetet i keqpaguar dhe i keqtrajtuar në shumë drejtime.

Abuzimet me fëmijët në shkolla, deri seksuale, po shndërrohen në normalitet.

Nxënësit shihen si mall inventari magazinash që thjesht hyjnë e dalin vetëm fizikisht nga shkollat, në shumicën e tyre me kushte mizerabël.

Ajo që po shpërndahet më së shumti në klasa nuk është më dija.

Me të konkurrojnë denjësisht padija dhe droga”, shkruan Boçi në rrjete sociale.

Në këtë situatë, vijon më tej deputeti demokrat, për të mësuar fëmijët e tyre prindërit duhet të paguajnë kurse.

Kurse për çdo lëndë, me çmime të kripura, pavarësisht se për arsimin taksat paguhen rregullisht dhe shteti ka detyrim ligjor që arsimin parauniversitar ta ofrojë falas.

Por për Ramën dija është mall. Sikurse nafta dhe ajo për qeverinë lëviz në çmim sipas parimit kërkesë-ofertë e ndikohet nga krizat e shumëllojta që lidhen me injorancën, paaftësinë, pashpirtësinë, pandeminë, etj.

Kurse për matematikë. Kurse për gjuhë.

Kurse për kimi. Kurse për fizikë. Kurse për çdo gjë.

Kurse deri për klasën e 5-të!!!

A e kuptoni ku ka përfunduar misioni i shkollës sonë?!!!”, shkruan më tej Boçi, ndërsa sjell foto, nga njoftimet për kurse në lëndë të ndryshme.

Rama mund të bëjë dhe një bord për këto çmime madje.

Fotot përballë kancelarive të shkollave në Tiranë, e dëshmojnë qartë situatën tronditëse.

Prindërit e pranojnë me përulje epike këtë skandal, nën dëshirën e formimit sa më të mirë të fëmijëve të tyre.

Slogani që arsimi falas, prej kohësh është një slogan qesharak.

Arsimi tek ne tashmë kushton dhe madje shumë.

E kjo të çon drejpërdrejt në diskriminim arsimor.

Femijët prindët e të cilit nuk mund të paguajnë kurse, janë të destinuar te mos shfaqin talentin e tyre e të mos marrin dijen e duhur. Detyrohen t’i dorëzohen që në fëmijëri fatit të mjerimit dhe rrugës.

Ndërsa Ministria e Arsimit, sodit ardhjen e pranverës dhe gëzohet me ngrohjen e motit.

Plotëson “orët e punës” domethënë!”, përfundon Boçi reagimin

Me teper

Kryesore8 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet9 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar9 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar9 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil11 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil11 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime11 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil11 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime11 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore12 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook