Lidhu me ne

Aktualitet

Noka- Alibeajt: Koha e përjashtimeve dhe injorimit të shumicës në PD ka përfunduar

Flamur Noka: Shmangëm gjakderdhjen më 30 qershor, meritë e opozitës – Dosja  AL

Anëtari i Komisionit për Rithemelimin e PD, deputeti Flamur Noka, ka reaguar pas prezantimit nga Enkelejd Alibeaj të platofrmës për bashkimin e demokratëve.

Noka thekson në deklaratën e tij se koha e përjashtimeve dhe e injorimit të vullnetit të shumicës në PD ka përfunduar.

“Kush dëshiron të lidhë fatin e tij me veglat e Edi Ramës është i lirë ta bëjë, por koha e pengmarrjes së opozitës ka marrë fund!”, shprehet ai. 

Grupi parlamentar është një organ shumë i rëndësishëm i Partisë Demokratike. Partia Demokratike është e vendosur të respektojë dhe të garantojë të drejtat statutore të cdo organi, por mbi të gjitha është vullneti i anëtarësisë së Partisë që vendos qëndrimin politik të saj. Me këtë rast, theksoj, se askush nuk do mundet më të organizojë procese ku 1958 karrike të lexohen si 5004 delegatë.  Askush nuk do mundet më, të zëvendësojë votën e lirë me blinda apo gaz lotsjellës.
Askush nuk mundet më të manipulojë me firma fiktive vullnetin e deputetëve dhe grupit parlamentar të PD. Koha e përjashtimeve ka përfunduar dhe bashkë me të dhe koha kur vullneti i shumicës injorohej. 
PD ka qenë dhe mbetet e hapur për të diskutuar në frymë konstruktive me çdo deputet dhe demokrat për problematikat sepcifike që mund të kenë konstatuar në zonat e tyre.Për këtë arësye, jemi të gatshëm që me grupe auditi të verifikohet çdo procedurë zgjedhore, nëse është zhvilluar conform statutit të PD miratuar në Kuvendin Kombëtar të 11 dhjetor 2021 dhe udhëzimeve përkatëse. 

Por në asnjë rast, dhe në asnjë rrethanë, procesi i nisur prej muajsh nga Kuvendi i 11 Dhjetorit dhe i rikonfimuar bindshëm nga vota e demokratëve në zgjedhjet e 6 marsit, nuk do të ndalojë! Mirëpresim të gjithë ata që janë bërë apo kërkojnë të bëhen pjesë e këtij procesi, por nuk do të lejojmë askënd që ta pengojë atë për shkak të frikës që Basha- Alibeaj kanë nga përballja me vullnetin e demokratëve.Bashkimi vjen përmes votës së lirë. Deri më sot ajo ka qenë e vonuara e madhe. Nuk kemi më kohë për të humbur! Kush dëshiron të lidhë fatin e tij me veglat e Edi Ramës është i lirë ta bëjë, por koha e pengmarrjes së opozitës ka marrë fund!

Të gjithë ne deputetë apo anëtarë të thjeshtë jemi të detyruar të pranojmë vendimet e kuvendit Kombëtar të 11 Dhjetorit që detyroi proces zgjedhor dhe Kuvendin e rradhës. Kuvendi është Forumi më i lartë vendimmarrës në Partinë Demokratike. Askush nuk ka tagër të diskutojë e aq më pak të anullojë vendimet e tij, pasi kështu do të vijonte praktika e shëmtuar ku mendimi I anëtarësisë nuk përfillej. Të gjithë të bashkohemi në Kuvendin Kombëtar të 30 Prillit. Le të flasim hapur dhe ndershëm, le të paraqesim cdo platformë dhe të votojmë cdo propozim të hedhur. Në fund të respektojmë votën dhe vendimet e Kuvendit Kombëtar”.

MË TEPËR

Kryesore17 minuta më herët

Berisha me shqiptarët e Diasporës: PS riktheu monizmin e plotë, kontrollon 99.9% të pushteteve

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një bashkëbisedim me Diasporën dhe emigrantët në Zelandën e Re. Në fjalën e...

Radar5 orë më herët

Putin poshtërohet në aeroportin e Turkmenistanit, askush nuk e pret (VIDEO)

Në Turkmenistan është organizuar samiti kaspian. Aty ka marrë pjesë edhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i cili ka lënë...

Stil23 orë më herët

Shenjat e horoskopit që gjithmonë nënvlerësohen

Ju nuk mund ta bëni atë. Është përtej mundësive tuaja. Në vend të kësaj bëni diçka më pak sfiduese. Të...

Radar24 orë më herët

Vladimir Putin politikani më popullor në Serbi

Popullariteti i presidentit rus në Serbi është vetëm një përqindje më poshtë se ai i presidentit serb Aleksandar Vuçiç. Mes...

Sport1 ditë më herët

Pritej largimi i tij, Salah rinovon me Liverpool

Kur mendohej se rrugët mund të ndaheshin përfundimisht, siç ndodhi me partnerin e tij në sulm Sadio  Mane, Liverpool bën...

Stil1 ditë më herët

Mimi Kodheli tregon ‘sekretin’ e një martese të lumtur: Kam 35 vjet që ia hekuros ende këmishat burrit

Deputetja e PS, Mimi Kodheli ka rrëfyer ‘çelësin’ e lumturisë së martesës së saj. E ftuar në emisionin “Rudina” në...

Stil1 ditë më herët

14 mësime parash që mund të mësoni nga Beyonce

Edhe pse kantautorja njihet si një yll për shkak të muzikës së saj fuqizuese, Beyoncé Knowles e ka zgjeruar shtrirjen...

Stil1 ditë më herët

Beyonce kërkon që të lëmë punën. Kënga e re i përshtatet kulturës së dorëheqjeve masive

Kënga e re e këngëtares Beyonce, “Break My Soul” prek gjendjen e keqe të punëtorëve që ka ndihmuar një numër...

Stil1 ditë më herët

5 mësime sipërmarrjeje që mund të mësojmë nga nënat

Në këtë artikull ju sjellim 5 mësime që mësojmë nga nënat tona, si në biznes ashtu edhe në jetë, që...

Stil1 ditë më herët

2022 Kia EV6 fiton çmimin “Wards Auto’s 10 Interiors & UX”

Kia EV6 2022 u shpall fitues i çmimit “Wards Auto’s 10 Interiors & UX”. EV6 është automjeti i parë i dedikuar me...

Facebook