Lidhu me ne

Aktualitet

Super-skandal/ Shkolla e Magjistraturës shndërrohet në shkollën e Partisë Socialiste

cna lajme aktualitet

Ish kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar një denoncimi të mbërritur në adresë të tij, ka dhënë alarmin për politizim të Shkollës së Magjistraturës

Sipas Berishës, mbi 75% e te pranuarve janë punonjës të administratës qeveritare publike të rekrutuar pas vitit 2017. Shumë prej tyre janë freshistë të institutit Rama-Tahiri, ‘Qemal Stafa’

Vazhdon me sukses reforma e shnderrimit te gjyqësorit në degë të ekzekutivit.

 Më poshtë keni denoncimin e qytetarit dixhital dhe listën e magjistrateve të dërguar nga organet e ekzekutivit dhe ndërmarrjet e qeverisë në Shkollën e e Magjistraturës,  tashme në sajë të reformës shndërruar në Shkollën e Narko-Partisë”, shkruan Berisha.

Lista e magjistratëve gjyqtarë e prokurorë tregon vetëm ku kanë punuar para rekrutimit dhe nuk analizon aftësitë e tyre:

• Albert Spahiu- ASHK

• Agim Korcari- ASHK

• Alisa Spahja- ASHK

• Besmira Arshiaj- ASHK

• Ema Lazaj- ASHK

• Klajdi Terova- ASHK

• Gladiola Bregu- ASHK

• Matilda Peza- ASHK

• Griselda Haxhiaj- ASHK

• Anisa Xake- Ministria e Drejtësisë

• Enea Babameto- Ministria e Drejtësisë

• Ornela Ferhati- Ministria e Drejtësisë

• Mirjon Brahimllari- Ministria e Drejtësisë

• Edona Vajushi- Ministria e Drejtësisë

• Dejvi Çelçima- Ministria e Drejtësisë

• Emirjana Dimo- Ministria e Drejtësisë

• Esmeranda Basho- Ministria e Drejtësisë

• Dajana Ndreja- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Alma Veizi- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Lumturi Zhupa- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Anjeza Kalanxhi- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Eni Çulli- Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë

• Hava Memko- Ministria e Bujqësisë

• Megi Strakosha- Ministria e Bujqësisë

• Nertil Dushku- Ministria e Bujqësisë

• Erolda Tarelli- Ministria e Mbrojtjes

• Leonard Kryeziu- Ministria Mbrojtjes

• Irida Barkaj- Ministria e Financave

• Sonila Qerolla- Ministria e Financave

• Lirim Bulica- Ministria e Arsimit

• Valjona Haxhiraj- Ministria e Mjedisit.

• Edison Tatoshaj- Drejtoria e Tatimeve

• Urim Kalia- Drejtoria e Tatimeve

• Alba Ngresi- Bashkia Tiranë

• Glenda Zeneli- Bashkia Tiranë

• Mexhit Doci- Bashkia Tiranë

• Dorina Stroka- Bashkia Gjirokastër

• Vasjana Postol- Bashkia Korçë

• Uran Korra- Bashkia Elbasan

• Aida Yzeiraj- Bashkia Fier

• Malvina Pellumbi- Bashkia Kavajë

• Dorina Alushi- Prefektura Durrës

• Lirëza Sinollari- Prefektura Korçë

• Gentiana Shukullari- Këshilli Qarkut Korçë

• Brisida Leka- DPPPP • Delvijot Llusha- DPPPP

• Olta Cenaj- Fondi Shqiptar i Zhvillimit

• Aurora Alimadhi- Fondi Shqiptar i Zhvillimit

• Mikel Hysometaj- Avokatura eShtetit

• Besiana Sadikaj- Avokatura e Shtetit

• Albulena Kuliçi- OSHEE

• Megi Muhaj- OSHEE

• Irma Cacaj- Posta Shqiptare

• Eva Hysko- Posta Shqiptare

Enri Rista- AKEP• Bevil Beqiraj- DAP

• Eni Naqellari- ADISA

• Olta Hadushaj- Komisioni i Prokurimit Publik

• Anjeza Topci- Agjencia Kombëtare e Mjedisit

• Kristi Jorgji- Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor

• Alfred Gjonpali- Drejtoria e Përgjithshme e Doganave

• Silvana Belishta- Agjensia e Trajtimit të Pronave

• Ermelinda Fejzo- AlbpetrolShkolla e Magjistraturës menaxhohet nga i njëjti staf pedagogjik dhe drejtues prej shumë vitesh.

Megjithëse sistemi i drejtësisë po reformohet, ata që kanë rekrutuar, trajnuar dhe nxjerrë breza prokurorësh, gjyqtarësh që i largoi vettingu, bashkë me të tjerët që po zëvendësojnë të ikurit, “menaxherët” e Magjistraturës mbeten të njëjtë.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar11 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar11 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil13 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook