Lidhu me ne

Aktualitet

“Më 30 prill partia erdhi më e bashkuar se asnjëherë”, Berisha: 40 mijë anëtarë aktivë janë një ushtri madhështore

Berisha (2)

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi në një bashkëbisedim me gazetarët se Partia Demokratike erdhi më 30 prill më e bashkuar se asnjëherë. Duke folur për Kuvendin Kombëtar të PD, Berisha tha se gjatë procesit të zgjedhjes së kryetarëve të degëve, kanë votuar rreth 41 mijë anëtarë. Sipas tij, ky është bashkimi më i madh rreth votës së lirë.

Ai theksoi se 40 mijë anëtarë aktivë janë një ushtri madhështore, e fuqishme, e pathyeshme, e pamposhtur dhe këto janë të gjitha të dokumentuara.

“Imagjinoni për një moment partinë karshi e cila në aspekt me votën ngjason me një strukturë të shpellave mafioze, ku nuk ekziston votë.

Përgjegjësi madhore e këtij procesi, dimension madhor i tij ishte bashkimi, zotimi ynë për një parti më të bashkuar, më të fortë dhe më të hapur. PD si e tillë nuk ka qenë ndonjëherë, nuk ka ardhur ndonjëherë në ndonjë Kuvend më e bashkuar se më 30 prill. Mos harroni vetëm në një moment, gjatë procesit të zgjedhjes së kryetarëve të degës, kanë votuar në qoftë se shtojmë dhe dy degët ku nuk është kryer procesi 41 mijë anëtarë. Kurrë në histori, në zgjedhje të tilla nuk ka pasur një pjesëmarrje të tillë. Për ata që e dinë se çfarë është bashkimi, ky është bashkimi më i madh rreth votës së lirë. 40 mijë anëtarë aktivë janë një ushtri madhështore, e fuqishme, e pathyeshme, e pamposhtur dhe këto janë të gjitha të dokumentuara.

Partia erdhi më 30 prill më e bashkuar se asnjëherë. Me qindra dhe mijëra anëtarë, por edhe drejtues të saj që para 6 marsit nuk ishin në një pozicion me shumicën u bashkuan në këtë proces. Në disa degë ish-kryetarët u rikonfirmuan kryetarë.


Ka akoma disa grupe të vogla, por shumë të vogla të cilët jam i bindur dora-dorës do bashkohen. Pra thirrja e bashkimit rreth votës së lirë funksionoi. Nuk ka bashkim më të ndershëm, më demokratik se sa ky. Funksionoi përkundër një miliardë sulmesh, shpifjes të trilluara kundër PD-së. Funksionoi jashtë të gjitha parashikimeve”, tha Berisha.

Ai pranoi se në Kuvend mungonin një numër i caktuar deputetësh të PD-së, por shprehu besimin se në tërësi deputetët e PD-së do t’i bashkohen shumicës. “Përsëri vendi i tyre është në PD dhe ata janë deputetë të kësaj partie. Natyrisht nuk mundej kurrë, nuk mundet kurrë që një deputet, dy deputetë, por edhe askush të mund të mbajë peng me platforma të marra në zyrat e qeverisë një forcë politike opozitare.

Deputetët, për ata të cilët duan të analizojnë në mënyrë objektive në parlament dhe në shumicë janë përfaqësues të shumicës dhe popullit opozitar që i ka votuar. Në këtë kontekst vendi i tyre është me shumicën, me shumicën dhe vetëm me shumicën. Sot për çdo njeri, për çdo demokrat, por edhe për çdo kundërshtar, shumica, 6 marsi, ka meritën e përcaktimit të shumicës.

Jo në një sondazh, por dal vivo në shoqërinë shqiptare.

Unë kam besim se në tërësi deputetët e PD-së do t’i bashkohen shumicës. Nuk mund të them se çdonjëri prej tyre, por në tërësi shpreh bindjen më të madhe se pas Kuvendit dhe shumica dërrmuese e tyre do t’i bashkohen PD-së. Pra, në këtë aspekt Kuvendi ishte Kuvendi i bashkimit të PD-së

Pse nuk u shty Kuvendi?

Nuk pranonte shumica, edhe pakica madje, ajo votoi. Në një hark të shkurtër kohor shoqëria shqiptare pa dy Kuvende. Ndoqi Kuvendin e partisë qeverisëse. Po ta krahasoni me Kuvendin e 30 prillit ngjiste si një Kuvend i Koza Nostrës me drogën si kurorë e narko-shtetit. T’ia kishte shkruar presidenti i kosa Nostrës atë fjalim nuk do ia shkruante ndryshe. Çështja e dytë madhore e Kongresit të tyre ishin hanxharë, shpalli SPAK-un si hanxhar të partisë. Ju jeni të rinj, por ju garantoj se një trajtim të tillë të prokurorisë nuk ia bënte as edhe Enver Hoxha. Kurse në Kuvendin e demokratëve ju patët rastin të dëgjohet të flitet për lirinë, votën e lirë. Si forcë politike konservatore jemi forcë e interesit kombëtar. Denoncuam nismën e Beogradit Ballkani i Hapur që vendoste influencën ruse në Ballkan. U shprehëm se jemi vetëm për Procesin e Berlinit. Kuvendi vendosi që rikthimi i votës për Diasporën dhe emigracionin është kusht për zgjedhjet në Shqipëri. Shqipëria është vend i vetëm në Europë që nuk lejon emigrantët që të votojnë.”, tha Berisha.

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Sa fruta duhen konsumuar në ditë? Mos e teproni duke thënë se janë të shëndetshme

Me ardhjen e muajve të verës, frutat më të njohura të stinës zënë vendin e tyre në frigorifer. Pavarësisht nëse...

Mix16 orë më herët

Eva Longoria: Do doja ta dinin të gjithë si është Victoria Beckham

Eva Longoria është një mike e vjetër e stilistes, Victoria Beckham, ku së fundmi ka treguar se si është ajo...

Mix16 orë më herët

Lëngu i pjeprit: Zgjidhja e freskët për rënien nga pesha!

Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me...

Radar16 orë më herët

Edi Rama i drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK

Avenir Peka: Edi Rama drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK Drejtuesi i departamentit të Sigurisë në PD,...

Radar1 ditë më herët

4 vite gënjeshtra të Ramës për gjobën e Beketit

Për vite me radhë kryeministri shqiptar i ka thënë vazhdimisht publikut, se asnjë lek i taksapaguesve shqiptar nuk do të...

Mix1 ditë më herët

Universitetet më të vjetra në botë, të cilat janë ende sot në funksion

Universitetet më të vjetra në botë të cilat janë ende në funksion sot janë: 1. Universiteti i Bolonjës – Itali...

Radar1 ditë më herët

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas Në tregun vendas është zgjeruar pesha e qumështit të importuar, duke...

Radar1 ditë më herët

Donald Trump kryeson thellë ndaj çdo rivali republikan – Sondazhi

Ish-presidenti Donald Trump po udhëheq çdo sfidues të mundshëm republikan jo vetëm në një grup hipotetik, por kokë më kokë,...

Kioske2 ditë më herët

Sa është norma e korrupsionit në Shqipëri?

Operacioni i fundit i SPAK, si dhe rasti tjetër në gjykim, ai i incineratorit të Elbasanit, sugjeron se norma e...

Radar2 ditë më herët

Joe Biden nuk është i aftë për të rikandiduar

“As fizikisht, as mendërisht”, doktori i Obamës: Biden nuk është i aftë për të rikandiduar Një ish-doktor i Shtëpisë së...

Facebook