Lidhu me ne

Stil

Javët e para të shtatzanisë. Çfarë duhet të bëni?

Javet e para te shtatzanise. Cfare duhet te beni?

Javët e para të shtatzanisë janë të vështira por edhe të rëndësishme, kjo pasi gruaja është tepër delikate dhe mjaft e rrezikuar për të pasur një abort spontan. Gjatë shtatzanisë është e rëndësishme që të tregohet një kujdes maksimal dhe brenda këtij kujdesi bën pjesë ushqyerja, veprimtaria e gruas etj.


Cilat janë gjërat që gruaja shtatzanë duhet të evitojë gjatë javëve të para të shtatzanisë?


Nëse shtatzania ka një ecuri të mirë, gruaja dhe fëmija gëzojnë shëndet të plotë dhe mjeku nuk paralajmëron nevojën e një kujdesi të vecantë, nuk është e nevojshme që ajo të heqë dorë nga veprimtaritë që bënte më parë. Por kujdes! Nëse vendi i punës e ekspozon gruan ndaj substancave kimike helmuese, ajo duhet të heqë dorë sa më parë. Gjithashtu, nëse ajo ndihet e lodhur dhe e pafuqishme, duhet të pushojë sa më shumë. Ecja megjithatë ngelet një veprimtari tepër shumë e rekomandueshme nga mjekët edhe gjatë shtatzanisë.


Përsa i përket ushqimit…


Kujdesi duhet të fillojë që para ngjizjes së shtatzanisë, megjithatë jo gjithmonë ajo ndodh në mënyrë të planifikuar. Në momentin që testi do të pohojë ekzistencën e një embrioni brenda jush, dieta ushqimore duhet të jetë sa më e shëndetshme. Kështu, ju duhet të konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me vitamina dhe kripëra minerale të cilat dalin jashtë trupit tuaj me anën e të vjellave të mëgjesit. Bananet mund të bëhen një aleat shumë i mirë për të lehtësuar të vjellat. Gjithashtu edhe ushqimet e thata si për shembull krakerat (buka e thekur me shije të ndryshme, ose pa shije). Kujdes me ushqimet e ndaluara dhe mbi të gjitha me peshkun e pagatuar. Kujdesuni që të keni të gjithë informacionin e duhur në lidhje me ato që mund dhe nuk mund të konsumoni në shtatzani.


Po marrëdhëniet seksuale?


Frika më e madhe e prindërve të ardhshëm! Nëse nuk keni asnjë problem shëndetësor mund të keni një jetë të rregullt seksuale deri në ditën e fundit të shtatzanisë. Sigurisht që duhet të tregoheni të kujdesshëm, megjithatë jo të hiqni dorë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kryesore2 orë më herët

Kryemadhi: Rama është kryetari i skemës së inceneratorëve, Veliaj avokati, paratë janë në llogarinë e Zotos

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi deklaroi në emisionin “Open” se kreu i skemës së inceneratorëve është Edi Rama ndërsa avokati...

Radar2 orë më herët

Të moshuar ‘milionerë’ nga inceneratorët/ “Shtet i degjeneruar”, Lubonja: Qeveria me ca kompani përdorin njerëz në prag vdekje për të vjedhur paratë e shqiptarëve

Analisti Fatos Lubonja ka komentuar në rubrikën “Opinion” në News24 takimin e kryeministrit Edi Rama në Amsterdam me homologun holandez...

Radar2 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Nafta në Shqipëri po shitet më shtrenjtë se në Gjermani (FOTO)

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dënuar rritjen e çmimit të naftës nga bordi i Edi Ramës. Berisha shkruan...

Radar2 orë më herët

Malltezi: Për inceneratorin e Fierit u vodhën 15 mln euro për dy javë

Anëtari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Jamarbër Malltezi deklaroi` në ‘Task Forcë’ në SYRI TV se inceneratorët vetëm brenda 2...

Radar6 orë më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil6 orë më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil6 orë më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar6 orë më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar11 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil11 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Facebook