Lidhu me ne

Stil

Efektet që ka stresi në shtatzani te bebi

Efektet qe ka stresi ne shtatzani te bebi

A mund ta dëmtojë bebin stresi gjatë shtatzanisë? Nëse gjendeni në situatë stresuese trupi juaj do të reagoi duke kaluar në një gjendje gatishmërie. Kur është në këtë gjëndje trupi fillon të çlirojë hormone si kortizoliti së bashku me shumë hormone të tjera stresi, të cilat nuk shkaktojnë dëm nëse gjendja kalon për një kohë të shkurtër. Por nëse kjo gjendje vazhdon për një kohë të gjatë këto hormone mund të shkaktojnë porbleme nervore dhe fizike si tek ju ashtu dhe te fetusi.

Më poshtë janë disa efekte që ka stresi në shtatzani te bebi.

  1. Lindje e parakohshme

Janë dokumentuar shumë raste ku stresi gjatë shtatzanisë ka shkaktuar lindje të parakohshme.

  1. Lindje nën peshë

Një tjetër efekt i stresit në shtatzani është dhe lindja nën peshë. Stresi në shtatzani mund të bëjë që nënat të shtojnë shumë pak peshë gjatë shtatzanisë gjë që do të ndikojë dhe në peshën e fetusit.

  1. Çrregullime me gjumin

Studimet kanë treguar se femrat që kanë vuajtur nga stresi kronik në shtatzani kanë më shumë mundësi të lindin bebe që do të  vuajnë nga çrregullimet me gjumin.

  1. Probleme me sjelljen

Fëmijët e lindur nga nënat që kanë përjetuar stres të tepërt gjatë shtatzanisë do të kenë probleme me sjelljen më vonë gjatë jetës së tyre.

  1. Zvillimi i trurit

Stresi i tepërt në shtatzani mund të ndryshojë kiminë e trurit të fetusit duke shkaktuar kështu komplikacione në të ardhmen.

MË TEPËR

Radar9 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil13 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil22 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar30 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook