Lidhu me ne

Stil

Kilet e tepërta shkaktojnë kancer

Pesha e tepërt është përgjegjëse për pothuajse 4% të kancerave në të gjithë botën dhe kjo përqindje do të rritet në të ardhmen, nëse trendi aktual i mbipeshës vazhdon, sipas një studimi të ri ndërkombëtar.

Studiuesit nga Shoqata Amerikane e Kancerit, Shkolla e Shëndetit Publik të Universitetit të Harvardit dhe Kolegji Imperial në Londër shpjegojnë se që nga vitet 1970, njerëzit mbipeshë dhe të trashë kanë qenë në rritje në shumicën e vendeve dhe në të gjitha grupet e popullsisë. Në të njëjtën kohë, rreth katër milion vdekje çdo vit në të gjithë botën shoqërohen me paund shtesë, ndërsa ndikimi ekonomik i sëmundjeve të ndryshme që lidhen me mbipesha, arrin në dy trilion dollarë në vit. Më shumë se 544,000 kancere në vit (rreth 4% e të gjitha kancereve në të gjithë botën) shoqërohen me peshë të tepërt. Kjo përqindje varion nga më pak se 1% në disa vende të varfra në 8% në disa vende të pasura.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, të paktën 40% e të rriturve në Tokë (gati dy miliardë) dhe rreth 20% e fëmijëve të moshës pesë deri në 19 vjeç (gati 350 milion) peshojnë më shumë se normalisht. Pesha e tepërt është lidhur me një rrezik në rritje të paktën 13 kancereve.

Rritja ekonomike lidhet drejtpërdrejt por jo gjithmonë me mbipeshën e popullsisë së një vendi. Për çdo rritje $ 10,000 në të ardhurat mesatare kombëtare, indeksi i masës trupore të të rriturve rritet me 0.4. Sidoqoftë, ka vende, veçanërisht në Azinë Lindore (të tilla si Japonia dhe Koreja e Jugut), ku, pavarësisht prosperitetit të tyre ekonomik, ata kanë nivele të ulëta të mbipeshes, kryesisht sepse ndjekin dietat tradicionale me kalori të ulët. Nga ana tjetër, ka vende me të ardhura më të ulëta (të tilla si Egjipti) ku normat e mbipeshes janë të larta.

Kontrolli i mbipeshes është një përparësi e Organizatës Botërore të Shëndetësisë deri në vitin 2025, e cila duket e pamundur për momentin, pasi qeveritë, bizneset dhe shoqëria civile do të duhet të koordinojnë përpjekjet e tyre. Sfida kryesore është kufizimi i prodhimit dhe reklamimit të ushqimeve dhe pijeve jo të shëndetshme, si dhe inkurajimi dhe lehtësimi i njerëzve për të ushtruar.

Ndër të tjera, sipas autorëve të studimit, legjislacioni përkatës dhe stimuluesit duhet të ndalojnë yndyrnat trans dhe të zvogëlojnë përdorimin dhe konsumin e sheqerit, të rrisin stimujt për konsumimin e frutave dhe perimeve, të zvogëlojnë madhësitë e pjesëve. për të krijuar ambiente sportive më të hapura dhe të mbyllura, për të inkurajuar përdorimin e gjerë të transportit publik, çiklizmit dhe ecjes, etj.

MË TEPËR

Stil6 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar14 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil5 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil5 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Facebook