Lidhu me ne

Stil

Në cilat raste është i nevojshëm një skaner i kockave?

Një skanim i kockave, i njohur gjithashtu si shintigrafi e kockave, është një teknikë e imazhit bërthamor në të cilën një sasi e vogël e materialit radioaktiv injektohet në venë për të nxjerrë në pah zonat e dëmtimit të kockave ose sëmundjes. Komponimi i injektuar, i quajtur gjurmues, merret nga qelizat dhe indet që janë duke u riparuar. Një skanim i kockave është një procedurë relativisht e sigurt dhe është e dobishme për diagnostikimin e një numri madh të gjendjeve të kockave, duke përfshirë frakturat, infeksionet dhe kancerin.

Qëllimi i Testit

Një skanim i kockave mund të urdhërohet nëse po përjetoni dhimbje të pashpjegueshme të kockave ose keni shenja dhe simptoma të një sëmundjeje të kockave. Ndër disa nga arsyet pse mjeku do të kërkojë një skanim të kockave:

Për të vlerësuar traumën e kockave që një rreze X nuk mund të tregojë

Për të përcaktuar thyerjet që janë të vështira për t’u lokalizuar

Të hetojë një frakturë të kockave të pashpjegueshme (frakturë patologjike)

Për të përcaktuar moshën e një frakture

Për të hetuar dhimbjen e vazhdueshme në ekstremitete, brinjë ose shpinë

Për të vlerësuar një infeksion të kockave të zbuluar nga teste të tjera

Për të vlerësuar dëmin e shkaktuar nga artriti dhe çrregullime të tjera të kockave

Për të përcaktuar nëse rrjedha e gjakut në një kockë është e penguar

Për të përcaktuar praninë e kancerit primar ose sekondar të kockave

Për të inskenuar kancerin e kockave

Për të monitoruar përgjigjen ndaj trajtimit për një sëmundje të kockave

Dobia për diagnostifikimin

Duke përdorur një skanim të kockave, një teknolog i mjekësisë nukleare mund të përcaktojë shpejt zonat e dëmtimit me një instrument të specializuar të quajtur kamera gama. Kamera gama është krijuar për të kapur modelet e rrezatimit të brendshëm dhe për t’i përkthyer ato në një imazh dy-dimensional.

Një skanim i kockave është një provë jashtëzakonisht e ndjeshme që mund të zbulojë edhe anomali të vogla në metabolizmin e kockave. Është  thelbësore për hetimin e kancereve të kockave, përfshirë kanceret sekondare (metastatike).

Midis kushteve, një skanim i kockave mund të ndihmojë në diagnostikimin, monitorimin ose karakterizimin e:

Artritit

Nekroza avaskulare, vdekja e kockave për shkak të rrjedhës së kufizuar të gjakut

Tumoret beninje të kockave

Frakturat e kockave

Displazia fibroze, një çrregullim gjenetik që ndikon në zhvillimin normal të indeve të eshtrave

Osteomalacia, zbutja jonormale e kockave

Osteomieliti, një lloj infeksioni kockor

Osteopetrozë, kocka anormalisht të dobëta dhe të thyeshme

Sëmundja Paget, një çrregullim që ndikon në rimodelimin normal të kockave

Kanceret primare të kockave, të tilla si osteosarkoma

Kanceret sekondare të kockave që janë përhapur nga një tumor primar

Një skanim i kockave kryhet në mënyrë rutinë pas diagnozave të caktuara të kancerit për të kontrolluar në mënyrë aktive për metastazë të kockave.

Avantazhet dhe disavantazhet

Një skanim i kockave ka si avantazhe ashtu edhe disavantazhe. Midis tyre:

Një skanim i kockave do të prodhojë imazhe që janë shumë më pak të hollësishme sesa një skanim me emision pozitron (PET), por gjithashtu do të jetë shumë më pak i kushtueshëm.

Ndërsa një skanim i kockave është shumë i ndjeshëm në zbulimin e lezioneve dhe anomalive të tjera të kockave, imazhet janë jo specifike dhe mund të kërkojnë hetime të mëtejshme me PET, tomografi të kompjuterizuar (CT), imazhe rezonancë magnetike (MRI), ose biopsi të kockave.

Me sa u tha, për shkak se një skanim i kockave është më pak i kushtueshëm se çdo njeri prej këtyre testeve të tjera, mund të sigurojë një pikë hyrëse të vlefshme në një diagnozë.

Rreziqet dhe Kundërindikimet

Një skanim i kockave përfshin përdorimin e një gjurmuesi radioaktiv, më së shpeshti një substancë e njohur si teknekium-99m, e cila injektohet në rrjedhën e gjakut.

Ndërsa kjo mund të shkaktojë shqetësim, niveli i rrezatimit të emetuar është jashtëzakonisht i ulët, shumë më pak sesa ajo që do të ekspozoheni me një skanim CT. Ai gjithashtu ka një gjysmë jetë relativisht të shkurtër të ilaçeve (rreth gjashtë orë), që do të thotë se do të ekskretohet nga sistemi brenda një deri në dy ditë.

Vetë skaneri gama nuk lëshon rrezatim. Efektet e vetme anësore që lidhen me procedure, janë ato që lidhen me gjurmuesin radioaktiv.

Ju duhet të këshilloheni me mjekun nëse keni një gjendje zemre ose jeni duke marrë ndonjë ilaç për zemrën. Kjo nuk ju përjashton të bëni testin, por do të thotë që gjendja duhet të monitorohet gjatë procedurës.

Në përgjithësi, mjekësia bërthamore e çdo lloji shmanget tek gratë shtatzëna. Obeziteti mund të jetë gjithashtu një faktor për aq kohë sa shumica e tabelave të skanimit kanë një peshë maksimale prej 99.8 kg.  Nëse jeni më të rëndë, mjeku mund të ketë nevojë të eksplorojë mundësi të tjera diagnostikuese.

Gratë që ushqejnë me gji duhet të ushqejnë fëmijën menjëherë para testit, pastaj të ndërpresin ushqyerjen me gji për 24 orë, duke pompuar dhe hedhur poshtë atë qumësht gjiri. Nëse jeni duke ushqyer me gji, mund të mbani një sassi rezervë për 24 orët pas testit. Përqafimi dhe të qenit afër foshnjës j pas testit nuk paraqet ndonjë rrezik për ta.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil5 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook