Lidhu me ne

Stil

Koliti/ Cilat janë shenjat e para?

Koliti është një term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e zorrës së trashë, i njohur gjithashtu si zorrë e trashë. Zorra e trashë është e vendosur në skajin e poshtëm të traktit tretës.

Koliti ndodh kur mukoza e zorrës së trashë pezmatohet. Kjo mund të ndodhë për një sërë arsyesh, duke përfshirë infeksionet, gjendjet autoimune, isheminë (zvogëlimin e rrjedhjes së gjakut në inde) dhe barnat.

Simptoma të shpeshta

Koliti mund të ndodhë për një numër arsyesh, që do të thotë se simptomat mund të ndryshojnë. Llojet e kolitit përfshijnë:

Kolit ulceroz

Kolit mikroskopik

Koliti iskemik

Koliti ulceroz

Koliti ulceroz (UC) është një formë e sëmundjes inflamatore të zorrëve (IBD) në të cilën zorra e trashë dhe rektumi bëhen të inflamuar. Sëmundja mund të ndryshojë në ashpërsi midis njerëzve që kanë këtë gjendje.

Simptomat e zakonshme të kolitit ulceroz përfshijnë:

Diarre me gjak (tipikisht simptoma kryesore treguese e kolitit ulceroz)

Dhimbje barku

Dhimbje rektale

Lëvizjet e shpeshta të zorrëve

Humbje peshe

Ethe

Dhimbje në nyje

Skuqja e lëkurës

Kapsllëku

Spazma rektale

Koliti mikroskopik

Koliti mikroskopik është një sëmundje inflamatore kronike e zorrëve (IBD) që shkakton inflamacion të mureve të zorrës së trashë. Koliti mikroskopik paraqitet në dy forma:

Kolit limfocitar

Kolit kolagjen

Koliti limfocitar nënkupton që muret e zorrës së trashë kanë më shumë qeliza të bardha të gjakut sesa është normale. Shtresa e kolagjenit nën rreshtimin e zorrës së trashë është normale ose nganjëherë pak më e trashë se normale.

Koliti kolagjen do të thotë që shtresa e kolagjenit nën rreshtimin e zorrës së trashë është më e trashë se normalja.

Të dy format e kolitit mikroskopik kanë të njëjtat simptoma.

Simptomat e kolitit mikroskopik mund të përfshijnë:

Diarre kronike (zakonisht e holluar, pa gjak)

Diarre që ndodh në mbrëmje

Dhimbje barku

Inkontinenca fekale

Humbje peshe

Lodhja

Koliti iskemik

Koliti ishemik është një gjendje inflamatore që ndodh kur rrjedha e gjakut në zorrën e trashë zvogëlohet. Mungesa e rrjedhës së mjaftueshme të gjakut do të thotë që oksigjeni nuk udhëton sa duhet në zorrën e trashë, gjë që mund të shkaktojë dëmtime të indeve.

Simptomat e mundshme të kolitit ishemik përfshijnë:

Ngërçet akute të barkut

Dhimbje akute në bark

Urgjencë për të shkuar në tualet

Kalimi i gjakut nga anusi

Diarre

Të përziera

Të vjella

Simptomat e kolitit mund të jenë të sikletshme  dhe të pakëndshme. Koliti mund të ndodhë për një larmi arsyesh dhe simptomat mund të ndryshojnë nga personi në person.

Simptomat mund të variojnë nga diarreja deri te ngërçet e barkut dhe jashtëqitjet me gjak. Disa shkaqe të kolitit mund të çojnë në komplikime që mund të jenë serioze. Nëse shqetësoheni për simptomat tuaja, duhet të flisni sa më parë me mjekun.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil5 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil5 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook