Lidhu me ne

Stil

Si mund të depilohem gjatë shtatzanisë?

Si mund te depilohem gjate shtatzanise?

Mund të depilohem e qetë gjatë 9-të muajve të shtatzanisë?


Kjo është një pyetje që shumë gra shtatzane ja bëjnë shpesh vetes. Ja cfarë thotë Patrizia Piersini (mjeke estetiste në Torino) në lidhje me këtë.


Më pak qime gjatë 9-të muajve


Është një fakt që qimet rriten më ngadalë gjatë muajve të shtatzanisë. Kjo “mrekulli” lidhet me hormonin e estrogjenit, i cili “dëmton” hormonin përgjegjës, testosteronin.


Mund të përdor krem depilues?


Sigurisht që mundeni të përdorni, por me kujdes. Kremi depilues nuk dëmton fëmijën sepse vepron në sipërfaqe të lëkurës dhe nuk përthithet nga organizmi. Megjithatë gjatë 9-të muajve të shtatzanisë duhet të përpiqeni të përdorni sa më pak produkte kimike, sepse lëkura është shumë e ndjeshme dhe mund të irritohet. Irritimi mund të shfaqet edhe nga një produkt i cili më parë nuk ka shkaktuar probleme në lëkurë. Do t’ju këshillonim që të bënit provën e alergjisë 24 orë para përdorimit.


Depilimi vetëm me proçes të ftohtë


Duke qënë se gjatë shtatzanisë gruaja ka një situatë jo të mirë të enëve të gjakut, që vjen si pasojë e rritjes së peshës trupore dhe vëllimit të plazmës, këshillohet të bëhet depilimi me sistem të ftohtë. Edhe hormonet ndikonë negativisht në gjarkullimin e vogël të gjakut, duke i holluar muret e enëve të gjakut. Pra, ju duhet të evitoni përdorimin e mënyrave me nxehtësi për depilim, pasi ato i sforcojnë enët e gjakut. Përdorimi i mënyrave të ftohta nuk përbën asnjë problem. Këtë mund ta bëni duke përdorur strishtat e ftohta, të cilat mund t’i ngrohni pak me duart tuaja.
Idealja do të ishtë që gjatë muajve të fundit të depiloheshit tek estetistja, pasi deplimi do të bëhej i vështirë për disa zona. Përpiquni të përdorni dyllë depilimi me bazë limoni dhe mjalti, pasi është shumë delikat për lëkurën.


Mund të përdor depilues elektrik?


Një zgjidhje e mirë për të bërë depilimin gjatë shtatzanisë është edhe përdorimi i makinës elektrike, e cila i shkul qimet pa i traumatizuar kapilarët e gjakut. Modelet e fundit të makinave elektrike sigurojnë gjithashtu heqjen e qimeve të vogla, kështu ju nuk do të prisni derisa të rriten për të bërë depilimin.


Po pas depilimit?


Pasi të keni përfunduar depilimin duhet të dizinfektoni lëkurën, madje këtë mund ta bëni edhe para depilimit. Kjo është një praktikë që duhet bërë për të ulur rrezikun e shfaqjes së lezioneve në lëkurë si edhe puçrrave me qelb.
Pas dizinfektimit aplikoni një krem hidratues, me vitaminë E, e cila është një antioksidant i shkëlqyer. Një alternativë do të ishin edhe letrat vajore që kanë brenda paketimet e strishave të depilimit.

Me teper

Stil5 minuta më herët

Si të veprojmë me fëmijët që flasin me vonesë? 6 këshilla për prindërit

Aktivitetet për nxitjen e të folurit tek i vogli juaj, mund dhe duhet të ushtrohen në kushtet e shtëpisë, në...

Stil8 minuta më herët

Si mund të depilohem gjatë shtatzanisë?

Si mund te depilohem gjate shtatzanise? Mund të depilohem e qetë gjatë 9-të muajve të shtatzanisë? Kjo është një pyetje...

Stil12 minuta më herët

Si të trajtojmë hundët e bllokuara tek bebet

Si të trajtojmë hundët e bllokuara tek bebet Çfarë mund të shkaktojë bllokimin e hundëve të bebeve? Në fakt janë shumë faktorë...

Radar2 orë më herët

Video e rrallë e Fatmir Haklajt, në sofrën e dasmës duke zbrazur në ajër plumbat e pistoletës

Fatmir Haklaj, i akuzuari kryesor për vrasjen e Azem Hajdarit do të qëllohej për vdekje mbrëmjen e 4 nëntorit 1999....

Radar3 orë më herët

Lajmet nga lufta në Ukrainë: Deri tani mbi 27 mijë ushtarë rusë janë vrarë

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka njoftuar se që nga fillimi i pushtimit rus më 24...

Stil3 orë më herët

Rozmarina – Aftësitë shëruese për kujtesën, reumatizmën dhe dhimbjet e muskujve

nga AgroWeb Qytetërimet e lashta të Egjiptit, Romës dhe Greqisë e konsideronin rozmarinën, një barishte të shenjtë. Foto: Flickr Rozmarina...

Stil3 orë më herët

10 vitaminat që duhet të marrë çdo grua

Për të qënë sa më të shëndetshëm dhe sa më energjikë të gjithë kemi nevojë të marrim vitaminat e duhura...

Stil3 orë më herët

Çfarë i shkakton dridhjet e qepallës?

Një dridhje e qepallës, ose miokimi, është një spazmë e përsëritur, e pavullnetshme e muskujve të qepallës. Një dridhje zakonisht...

Stil3 orë më herët

Paris Hilton zbulon detaje nga abuzimi seksual në qendrën psikiatrike!

Trashëgimtarja e hotelit prestigjioz, Paris Hilton, tregoi mbi abuzimin dhe kërcënimet seksuale që ajo duroi mbi 20 vjet më parë...

Stil3 orë më herët

Cila është shenja më xheloze e horoskopit ?

Xhelozia, edhe pse negative, mund të funksionojë në mënyrë të dobishme në një marrëdhënie, kur misteri dhe eksitimi ju mbajnë...

Facebook