Lidhu me ne

Stil

Si të trajtojmë hundët e bllokuara tek bebet

Si të trajtojmë hundët e bllokuara tek bebet

Çfarë mund të shkaktojë bllokimin e hundëve të bebeve? Në fakt janë shumë faktorë si problemet me frymëmarrjen, i ftohti, gripi, alergjia etj. Prindërit nuk duhet të frikësohen nga bllokimi i hundëve të fëmijës, por as të neglizhojnë simptomat, sidomos nëse fëmija juaj ka qenë i ekspozuar ndaj patogjenëve.

Megjithatë, tek foshnjat shumë të vegjël, kjo mund të jetë tregues i problemeve me mushkëritë, ose veshët. Ftohjet e foshnjave zgjasin deri në 14 ditë, ndërsa nëse hundët vazhdojnë të jenë të bllokuara, kjo mund të jetë shenjë e një infeksioni të sinusit.

Kur fëmija kalon 3-muajsh, infeksionet e rrugëve të frymëmarrjes përbëjnë më pak rrezik, megjithëse kohëve të fundit këto probleme janë bërë shumë të shpeshta dhe një fëmijë mund të preket rreth 8 herë në vit nga infeksione të tilla.

Problemi më i madh i bllokimit të hundëve është se krijon vështirësi në pirjen e qumështit. Nëse fëmija do të zgjedhë mes frymëmarrjes dhe ushqyerjes, sigurisht që frymëmarrja fiton. Pra sa më mirë t’i pastroni hundët e fëmijës aq më mirë është për ta.

Mënyra më e mirë e pastrimit të hundëve është duke i thithur me aspiratorë nazal ose pompa thithëse, por jo më shumë se 3-4 herë në ditë, sepse kanalet e hundës së foshnjave janë shumë delikate dhe mund të dëmtohen. Sado të bllokuar të jenë, mos e teproni me përdorimin e tyre, sepse vërtet mund t’i zhbllokoni hundët, por ju shkaktoni një dëm shumë të madh.

Por nëse i hiqni rrobat fëmijës dhe vëreni se brinjët e tyre lëvizin shumë e marrin frymë më shpejt se zakonisht, kjo është një shenjë që duhet të lajmëroni pediatrin.

Me teper

Kryesore11 orë më herët

Berisha nga Shkodra: Nëse duam të fitojmë zgjedhjet, përparësi do kenë të rinjtë dhe gratë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar se përsa kohë do të jetë në politikë, do të zhvillojë “Foltore”, si e vetmja...

Aktualitet11 orë më herët

Veliaj ” masakron” tironsit/ Gjobiten 1 mijë qytetarë brenda ditës në Tiranë

Në tre mujorin e parë të këtij viti, Policia Bashkiake në Tiranë ka gjobitur në total 92000 automjete. Këto shifra...

Radar12 orë më herët

Agron Kapllanaj i pallateve të 5 Majit: Falanderoj SHBA që na dha mundësinë të njihnim Berishën

Agron Kapllanaj, i cili u komandua nga Lulzim Basha si kreu i degës së PD në Fier, dhe që u...

Radar12 orë më herët

Berisha fushatë në Shkodër: Diamant i fitores së 6 marsit, nuk u pajtua me një Shqipëri pa opozitë

Pas Lezhës, ish-kryeministri Sali Berisha u ndal në Shkodër për të zhvilluar fushatën për kryetar të Partisë Demokratike në procesin...

Stil14 orë më herët

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth...

Stil14 orë më herët

Sa orë gjumë duhet të flemë? Pse gjithçka varet nga mosha

A e gjeni ndonjëherë veten duke dremitur në tryezën tuaj të punës, edhe pas asaj që mendonim se ishte një...

Gatime14 orë më herët

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i...

Stil14 orë më herët

Si ta kuptoni që keni të bëni me një sociopat? 5 shenjat që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Nëse keni takuar një sociopat në jetën tuaj, si në të tashmen, apo edhe të kaluarën, ka shumë gjasa që...

Gatime14 orë më herët

Çfarë të gatuaj sot? Ju tregojmë recetën e japrakëve, recetë e veçantë dhe tradicionale…

Japrakët ose dollmat me gjethe rrushi është një nga recetat me të veçanta të kuzhinës ballkanase. Shija e saj karakteristike...

Kryesore14 orë më herët

Berisha nga Lezha: Censura, kërcënimet dhe propaganda nuk e ndalon dot opozitën e vërtetë

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon me fushatën zgjedhore në javën e zgjedhjeve për kreun e ri të PD që do të...

Facebook