Lidhu me ne

Stil

Kuriozitete / 10 purot më të mira në botë

Team Cigar Review: E.P. Carrillo Pledge Prequel - Developing Palates -  Cigar, Beer and Spirit Reviews and Ratings

Cigar Aficionado ka renditur 25 purot më të mira të vitit 2020. Pasi i shijuan pa ua ditur markën, rreth 700 duhanpirës dhe redaktorët e revistës përzgjodhën një produkt nga Republika Domenikane të prodhuar nga një prej prodhuesve më të talentuar të purove në industri, Ernesto Perez-Carrillo.

E.P. Carrillo Pledge Prequel

98 pikë – 10,75 dollarë

Lideri i listës është një kryevepër nga prodhuesi më i mirë i purove, Ernesto Perez-Carrillo, i cili ka zhvilluar shumë puro të vlerësuara gjatë karrierës 50-vjeçare. Një cigare e shkëlqyer, Pledge Prequel harmonizon aroma dhe shije lisi pikant, jamballi, qershi dhe piper i zi.

Fuente Fuente OpusX Double Robusto

97 pikë – 17,05 dollarë

Edhe pas 25 vitesh, kjo markë fenomenale mbetet e preferuara mes adhuruesve të purove. Si një nga purot e para domenikane të lançuara në treg, OpusX krenohet me një mbështjellës unik gjethesh dominikane dhe nota të plota karameli, qershie dhe rumi.

Padrón 1964 Seria e përvjetorit Hermoso

97 pikë – 13,20 dollarë

Hermoso është shembulli i fundit i një puroje të guximshme dhe luksoze. Kjo cigare kompakte nikaraguan ka shije të pasura fudge, ganache, tartufi me çokollatë dhe ekspres për një përvojë intensive dhe premium.

La Mission L’Atelier 1959

96 pikë – 8,50 dollarë

Nga linja më pak tradicionale e L’Atelier 1959 ka një zhvendosje lozonjare mbrapa-mbrapa ndërsa e tymosni. Çdo notë ëmbëlsie pasohet nga shija e kundërt e kripës.

Punch Short de Punch

95 pikë – 33,04 dollarë (22,70 £)

Puroja e parë e trashë në portofolin e Cuban Punch sigurisht që nuk zhgënjen. Kjo markë e rrallë krijoi  një nga purot e tyre më të mira me Short de Punch, e cila ofron shijen nostalgjike të biskotave me tërshërë, cracker graham, pecan dhe arrëmyshk në çdo thithje.

Joya de Nikaragua Número Uno L’Ambassadeur

95 pikë – 15,00 dollarë

Për ata që janë në kërkim të një opsioni më të lehtë, kjo është puroja e duhur. Prodhuesi më i vjetër i Nikaraguas ka sfiduar reputacionin e vendit për qëndrueshmëri dhe ka përzier një puro kremoze dhe të thekur me nuanca vaniljeje, bajame dhe kanellë.

Alec & Bradley Gatekeeper Robusto

95 pikë – 10,50 dollarë

Kjo puro mbresëlënëse është një bashkëpunim midis dyshes fillestare të prodhimit të cigareve, Alec dhe Bradley Rubin, dhe veteranit të industrisë, Ernesto Perez-Carrillo. Gatekeeper ruan një sinergji midis pikantes dhe të ëmblës – me nota të piperit të zi dhe të kuq, karamelit etj.

Oliva Serie V Melanio Churchill

95 pikë – 14,50 dollarë

Një markë nikaraguane që gjurmon rrënjët e duhanit që në vitet 1800, Oliva Cigar Co. nuk është e panjohur për Top 25. Seria V Melanio Churchill është një puro e kalibrit të lartë me një ekuilibër të shijshëm të çokollatës dhe bajames.

Rocky Patel Numri 6 Corona

95 pikë – 9,35 dollarë

Corona numër 6 është një odë për përsosmërinë e duhanit të Hondurasit, që rezulton në një profil shije me shtresa kakao, vanilje, lëvozhgë portokalli dhe piper të zi me një përfundim pikant.

Henry Clay War Hawk Corona

95 pikë – 7,00 dollarë

Mos u mashtroni nga mbështjellësi i lehtë i jashtëm – kjo puro nuk është aq delikate. War Hawk është i lehtë por i fortë, me nota agrumesh, erëza dhe arrëmyshk.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook