Lidhu me ne

Stil

Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni kurrë me njëra-tjetrën

Zakonisht për t’i bërë pjata tona më të shijshme kombinojmë dy ose më shumë artikuj ushqimorë. Megjithatë, ka disa ushqime që duhen ngrënë veçmas, pasi koha e nevojshme për tretjen e tyre dhe gjendja e nevojshme për tretjen e tyre janë të ndryshme. Kombinimet e këqija të ushqimeve mund të shkaktojnë dhimbje stomaku, fryrje, lodhje, gazra dhe parehati. Nëse vazhdoni të konsumoni kombinime të gabuara ushqimore për një periudhë të gjatë, mund të rezultojë në skuqje, probleme kronike të tretjes dhe erë e keqe.

1. Dy ushqime me përmbajtje të lartë proteinash

Vezët dhe proshuta janë ushqime të njohura për mëngjes, por këshillohet të shmangni këtë kombinim. Këto dy ushqime janë të pasura me proteina dhe janë të rënda për stomakun nëse konsumohen bashkë.

2. Lëng portokalli dhe qumësht

Qumështi do më shumë kohë për t’u tretur dhe kur keni qumësht dhe limon ose ndonjë agrume së bashku, qumështi mpikset. Kjo mund të çojë në djegie të gazit dhe nxehtësisë.

3. Qumësht dhe banane

Kombinimi i qumështit dhe bananes është i rëndë dhe kërkon shumë kohë për t’u tretur. Ndërsa ushqimi është duke u tretur, do të përjetoni lodhje.

4. Frutat me vaktin tuaj

Frutat treten lehtësisht nga barku, por vakti juaj mund të kërkojë më shumë kohë. Pra, derisa ushqimi të tretet, frutat gjithashtu mbahen dhe fillojnë të fermentohen.

5. Ushqim me djathë me pije të ftohtë

Kush nuk e pëlqen pica me kola? Sado që tingëllon joshëse, ky kombinim nuk është i mirë për shëndetin tuaj. Ju duhet të shmangni pirjen e një pije të ftohtë me një ushqim djathi pasi kombinimi mund të çojë në vështirësi në përthithje.

Prandaj, herën tjetër që do të uleni për të ngrënë një meze të lehtë ose një vakt, përpiquni të shmangni këto kombinime ushqimesh. Hani të sigurt për të qenë të shëndetshëm.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil4 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook