Lidhu me ne

Stil

5 gjërat e rëndësishme që duhet të dini para se të blini produkte kozmetike për fytyrën

Të gjithë ne dëshirojmë një lëkurë të lëmuar si mëndafsh me një shkëlqim të shëndetshëm, apo jo? Por, si individ, është thelbësore të gjeni produktet e duhura për kujdesin e lëkurës me përbërësit e duhur për lëkurën tuaj. Të kesh lëkurë të bukur dhe të shëndetshme kërkon produkte të duhura për kujdesin e lëkurës dhe një rutinë të shëndetshme. Më poshtë janë pesë udhëzime për t’ju ndihmuar të zgjidhni produktin më të mirë të kujdesit të lëkurës për ju:

1. Njihni llojin e lëkurës tuaj: Kur bëhet fjalë për krijimin e një rutine për kujdesin e lëkurës, njohja e llojit të lëkurës suaj është hapi më i mirë për ta filluar. Kuptoni nëse keni lëkurë të yndyrshme, të thatë, të ndjeshme ose të përzier. Ideja është të përfshini në rutinën tuaj produkte që janë të përshtatshme për llojin e lëkurës suaj.

2. Mos u besoni verbërisht reklamave: Nëse do të blini një produkt bazuar në këshillat e një personi me ndikim, duhet të përqendroheni në atë lloj lëkure që kishin ata përpara se të provonin produktin, jo vetëm se sa bukur duket tani. Pavarësisht nga përqindja e komenteve të mira që produkti ka në internet, kontrollimi i listës së përbërësve mbetet qasja më e thjeshtë për ta bërë këtë.

3. Njihni bazat: Këto katër rregulla për kujdesin e lëkurës janë themeli i çdo regjimi të duhur të kujdesit të lëkurës, pavarësisht nga lloji i lëkurës: pastrim, hidratim, mbrojtje nga dielli, trajtim.

4. Kryeni një testim: Kryeni një testim përpara se të përdorni ndonjë produkt të ri. Për shembull, testoni produktin në një pjesë të vogël të lëkurës brenda parakrahut tuaj. Në këtë mënyrë, nuk do të keni një fytyrë të kuqe, të fryrë ose të irrituar nëse keni një përgjigje alergjike!

5. Shkoni te dermatologu: Për të pasur një lëkurë të mirë, duhet të konsultoheni me një dermatolog. Ata jo vetëm që e kuptojnë lëkurën tuaj, por gjithashtu kanë njohuri të rëndësishme për produktin dhe mund të japin rekomandime për t’ia nisur me këmbën e mbarë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Stil9 sekonda më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil10 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar18 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil5 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Facebook