Lidhu me ne

Kioske

Si nuk u morëm me drogë! Do ishim bërë deputetë ose kryetar bashkie…

Skerdilajd Zaimi – Respublica.al

Partia Socialiste e Edi Ramës ka shtënë në punë si alibinë e fundit parimin e përgjegjësisë individuale. Edhe pse e shpall veten një familje ku bilbilon vetëm një njeri, pra një vatër patriarkale ku tund tespiet Plaku Mere, kjo parti po na thotë të gjithëve se : nëse mes nesh kapen hajdutë, ata e kanë vetë fajin. 

Pra, ndërkohë që sipas Plakut Mere, “është sistemi që korrupton njeriun”, në rastin e tanishëm, nuk është problem sistemi, por disa njerëz. Korrupsioni kështu shpallet si e vetmja reformë decentralizuese e një partie hiper të centralizuar. Ose një qeveri personale si kjo që shohim dhe kemi. 

Pyetja është sesi mundet që individë problematikë, të njohur në territor si të tillë penetrojnë në degët e shëndetshme të partisë dhe qeverisë. Në një deklaratë të para dy ditëve në MCN Tv, një nga njerëzit e vjetër të PS-së, Petro Koçi, tha se shoqëria shqiptare ka ndryshuar. Jetojmë në kapitalizëm dhe njerëziit janë më pragmatistë. 

Dakord, po çfarë lidhje ka kjo me krimin dhe njerëz që vijnë nga një e shkuar problematike? Pse nuk ndodhte në parë ky depërtim, që e pranojmë se është i pashmangshëm, por jo deri në këto përmasa? 

Është për t’u shënuar dhe do mbahet mend gjatë këmbëngulja me të cilën Edi Rama si kryeministër mbronte Elvis Roshin që i dha Kavajën, pra në mendësinë e z. Rama, poshtëroi Berishën.

Është flagrante heshtja me të cilën z. Rama ka mbuluar përherë z. Doshi, i shpallur non grata nga ShBA, por me pushtet të pacenuar. 

Vangjush Dako është pastaj kasata e tavës së nxehtë të korrupsionit, i përfolur e stëëfolur, përgjuar e akuzuar. Z. Rama deklaroi se atë do ta mbante shok apo mik edhe në burg. 

Po Ardian Çela i OSHEE-së që është thuajse i paprekshëm, njësoj si drejtorët e tjerë që sepse duken sikur kanë më shumë pushtet, politik dhe financiar sesa ua lejon posti? 

Po kupolën e deputetëve të Lezhës, a mund t’i harrojmë vallë? Po vallë ky kryeministër përherë nuk ka ditur gjë, s’ka dyshuar ndonjëherë, s’ka tentuar të pyesë apo verifikojë? 

Ju thotë gjë emri Alket Hyseni, Saimir Tahiri? Me siguri që balta e kazanit ka bërë pis shumëkënd, por ja që koha po provon se ekselentët e kësaj qeverisjeje janë “çunat e Londrës”, të hashashit, e të tenderave. Po, edhe vajzat e lëpirjes ndaj shefit përderisa nuk përfaqësojnë asgjë në rrafshin profesional. 

Kajmaku i Vorës flet me vepra, qartë dhe pastër. Nuk punojnë vetëm çunat e Londrës…

Kush akuzon për nihilizëm refuzon të shohë se në fakt kjo është nomenklatura e re e pushtetit, asgjë më shumë. Një pushtet i korruptuar del me argumente juridike, një pushtet që ka programm zhvillimi dhe është ajo që thotë, preferon argumentin moral dhe politik. 

Është ai pari që e bën sot çdo shqiptar të mendojë i penduar: si s’u mora me drogë të isha bërë deputet! Ose kryetar bashkie…

MË TEPËR

Radar5 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil9 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil18 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar26 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook