Lidhu me ne

Aktualitet

Berisha flet për “rrezikun e madh” nga “Ballkani i Hapur”, paralajmërimi dhe thirrja për shqiptarët

Berisha flet për “rrezikun e madh” nga “Ballkani i Hapur”, paralajmërimi dhe thirrja për shqiptarët

Berisha flet për "rrezikun e madh" nga "Ballkani i

Kryetari i PD-së, Sali Berisha ka folur për gjenocidin serb në Kosovë gjatë promovimit të librit “Kurre mos harro”, i cili trajton këtë çështje.

Sipas tij, është shumë e rëndësishme që të mbahet qëndrim ndaj gjenocidit serb në Kosovë, ndërsa dënoi ashpër sjelljet e kryeministrit Edi Rama.

Kryedemokrati theksoi se nisma “Ballkani i Hapur” që ka sjellë mosdakordësi mes Tiranës dhe Prishtinës zyrtare, të cilën Rama e mbështet fuqimisht, është një projekt serb dhe rus që synon asgjësimin e Kosovës.

Teksa iu referua një deklarata të Vuçiçit, i cili ka thënë se Serbia do bëhet më e madhe, Berisha u shpreh se “do bëhet më e madhe duke marrë territore nga Kosova”.

“Nëse ka një gjë që duhet të ndaj njeriun e qytetëruar nga ai primitiv është qëndrimi ndaj gjenocidit. Nuk ka asgjë më thelbësore dhe themelore. Më thoni ju mua çfarë ndryshimi ka ky udhëheqësi ynë nga ai i Beogradit.

Por nëse në 1945 projekti ishte siç i shkruante Enver Hoxha Stalinit, Kosovën e lamë se është më e sigurt me Jugosllavinë, por edhe ne do shkojmë drejt saj. Çfarë po ndodh sot? Çfarë është “Ballkani i Hapur” thoni ju? Është asgjësimi i shtetit të Kosovës.

Diktatorët nuk fshehin asgjë, të shiturit thonë ato që i thonë padronët e tyre. Putini tha gjithçka për këto që po bën, nuk i fshehu ai këto. Problemi ishte se të tjerët nuk i besuan. A po i fsheh Vuçiçi qëndrimet e tij? Jo.

A nuk erdhi ai në Kosovë dhe deklaroi se Serbia do bëhet më e madhe. Nga do bëhej më e madhe, nga Kosova. A pati reagim nga plebenjtë e politikës shqiptare?

Tani kërkojnë të na trembin me luftë. Ne jemi shndërruar po aq vasalë sa ishim në 1945, por sot ka edhe një faktor të tretë dhe ky quhet Soros”, u shpreh Berisha.

Ky i fundit paralajmëroi shqiptarët se ndodhen para një rreziku të madh. Ndërsa kërkoi reagimin e këtyre të fundit, iu bëri të qartë se pushtetarë si Edi Rama, kohërat do të jenë të vështira.

“Ky është një projekt i rrezikshëm për kombin tonë dhe ne duhet ta kapërdimë këtë, të shkelim mbi gjenocidet.  Ora dhe koha fton shqiptarët të mos harrojnë se ndodhen para një rreziku. Thirrja ime është të ngrihemi në lartësinë, tu përgjigjemi thirrjeve të miliona shqiptarëve që ranë, u flijuan, u spastruan që ne të mbijetojmë.

Ne nuk duhet të kemi komplekse, asnjë lloj kompleksi nga askush, s’kemi shpallur ndonjëherë luftë, Kosova, që tani e kërcënojnë me luftë. Me klika në pushtet si Rama me vasalë të Beogradit shqiptarët do i kenë kohërat e vështira. Jam optimist që ky agresion serb ndaj shqiptarëve do mbarojë”, tha Berisha.

MË TEPËR

Radar26 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil29 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil38 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar46 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook