Lidhu me ne

Stil

Shikoni vazhdimisht ëndrra të këqija? Këshilla si të shpëtoni nga makthet

Shikoni vazhdimisht ëndrra të këqija? Këshilla si të shpëtoni nga makthet

Keni pasur ndonjëherë një makth të gjatë, ëndrra të këqija gjatë natës dhe jeni zgjuar të lodhur të nesërmen në mëngjes. Nëse po, e keni parasysh se sa ndikon kjo ditën tjetër, pasi nata nuk ka qenë e qetë dhe s’keni mundur të pushoni.

Disa faktorë mjaft të zakonshëm , mund të shkaktojnë makthe. Por ka edhe këshilla që mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni shanset për një makth.

Alkooli, droga ‘rekreative’, ilaçet dhe suplemente

Alkooli fillimisht mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë të thellë, pasi niveli i alkoolit në gjak ulet, por më pas ndodh e kundërta pasi shkakton zgjime herë pas here.

Ilaçet kundër depresionit dhe opioidet gjithashtu mund të rrisin mundësinë për të parë ëndrra të këqija. Melatonin, një suplement që mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë, mund të shkaktojë ëndrra të këqija. 

Zgjidhja: Mund të pini një gotë verë në mbrëmje, nëse është  e shëndetshme për ju. Thjesht pijeni të paktën katër orë para gjumit.

Zgjidhja e problemeve me medikamente dhe suplemente mund të jetë pak më e vështirë, kështu që ekspertët rekomandojnë që të diskutoni problemet e gjumit me mjekun që ju ndjek.

Hani para gjumit

Një vakt para gjumit nuk është diçka që këshillohet. Kjo ndodh sepse trupi juaj do të punojë shumë për të tretur ushqimin dhe për të dërguar sinjale në tru që të jetë më aktiv, gjë që mund të shkaktojë makthe.

Pavarësisht se çfarë hamë, sa më afër të jetë vakti deri në kohën e gjumit, aq më shumë trupi ynë do të punojë për tretjen ndërsa pushojmë.

Ngrënia në orët para gjumit është një zakon që me siguri do të shkaktojë çrregullime të gjumit dhe mund të shkaktojë makthe.

Zgjidhja: Hani vaktin tuaj të fundit dy deri në tri orë para gjumit. Ekspertët rekomandojnë ushqime të pasura me proteina si mishi i pulës, gjelit të detit, arrat dhe farat. Çajrat, veçanërisht çaji i kamomilit dhe çaji jeshil, rekomandohen gjithashtu për të reduktuar stresin.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil4 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil4 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil4 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil4 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil4 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Stil4 orë më herët

Pse duhet konsumuar vezë çdo mëngjes?

Konsumi i vezëve është shumë i dobishëm për shëndetin e  përgjithshëm. Përmban të gjitha lëndët ushqyese thelbësore që kërkohen nga trupi....

Stil4 orë më herët

Pini shumë kafe për t’u dobësuar?

Kafeja është shumë e rëndësishme për organizmin tonë dhe ka shumë benefite për trupin deri në një masë të caktuar....

Stil4 orë më herët

11 shtetet me gratë me gjoksin më të madh. Kush e kryeson listën

Foto ilustruese Madhësia e gjoksit është unike për çdo grua apo vajzë dhe ky fenomen ndikohet nga shumë faktorë siç...

Stil5 orë më herët

“Fitoj 50 herë më shumë jashtë fushe”, volejbollistja profesioniste Key Alves: Pozoj për ‘OnlyFans’

Key Alves, volejbollistja profesioniste, me 2.3 milionë ndjekës në Instagram, ka rrëfyer se fiton më shumë para duke pozuar në...

Facebook