Lidhu me ne

Stil

A duhet pirë kafe gjatë shtatëzënisë?

A duhet pirë kafe gjatë shtatëzënisë?

A duhet pirë kafe gjatë shtatëzënisë?

Shtatzënia është një kohë kur grave u kërkohet t’i kushtojnë më shumë vëmendje se zakonisht shëndetit, stilit të jetesës dhe dietës së tyre.

Sipas një studimi të ri, të botuar në International Journal of Epidemiology, pirja e sasive të moderuara të kafesë gjatë shtatzënisë ka shumë të ngjarë të mos kontribuojë në rezultate të tilla si lindjet e parakohshme apo abortet.

Autorët e këtij studimi përdorën një metodë të quajtur “Randomizimi Mendelian” (MR). Dr Gunn-Helen Moen , e cila udhëhoqi hulumtimin, shpjegoi për Medical News Today:

Ne përdorëm analizat gjenetike për të imituar një studim kontrolli të rastësishëm, duke përdorur tetë variante gjenetike të lidhura me konsumin e kafesë që parashikojnë sjelljen e një përdoruesi kafeje.

Prandaj, rezultatet e studimit sugjeruan që kafeja ka shumë të ngjarë të mos kontribuojë në aborte, lindje të vdekura ose lindje të parakohshme. Në vend të kësaj, u vu re se konsumimi i kafeinës mund të lidhej me një peshë më të lartë të lindjes së foshnjës.

MË TEPËR

Radar26 minuta më herët

“Mbrëmë e kam parë në televizor, jam pa gjumë gjithë natën”- Pas zonjës Haxhire flet edhe “pronarja” tjetër e inceneratorëve Ruzhdije Meta (INTERVISTA)

Pas historisë së zbuluar dje të 95-vjeçares Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë, një tjetër e moshuar...

Stil30 minuta më herët

Rihanna, miliarderja më e re në Amerikë

Rihanna së fundmi hyri në listën vjetore të Forbes të femrave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë për të...

Stil39 minuta më herët

Libri i ri zbulon se Lady Diana ishte marrëzisht e dashuruar në këngëtarin e njohur George Michael

Edhe pse kanë kaluar 25 vite që kur u nda nga jeta, Lady Diana vazhdon të zgjojë interes të madh...

Radar47 minuta më herët

Gazetari i majtë: Do jem në protestën e 7 korrikut! Do iki nga Shqipëria nëse situata nuk ndryshon

Gazetari që njihet në publik si mbështetës i ideve të majta, Ben Andoni ka bërë thirrje që njerëzit të dalin...

Radar5 orë më herët

Po Jorida Tabaku çfarë mendimi ka për nënë Haxhiren?

Disa të dhëna me evidenca kriminale për inceneratorët, të dala në dritë 24 orët e fundit, përveçse shërbejnë si një...

Stil5 orë më herët

FOTOT/ 23 vjet martesë, Victoria e David Beckham nga Parisi në Venecia me tren

Victoria e David Beckham janë fotografuar duke zbritur nga treni ekspres, pas udhëtimit nga Parisi teksa i drejtoheshin qytetit tjetër,...

Stil5 orë më herët

Thonjtë e Hailey Bieber bëhen viralë në TikTok dhe kthehen në trendin e verës 2022

Thonjtë “glazed donut” janë zyrtarisht manikyri më trendy i verës 2022. Kur Hailey Bieber tregoi manikyrin e saj të shkëlqyeshëm...

Stil5 orë më herët

Pse disa gra lindin vetëm djem ose vetëm vajza?

1. Është e pamundur të kesh një gjen “vajzë” ose “djalë” të pazbuluar. Ndërsa shumica e familjeve kanë një raport...

Stil5 orë më herët

Si ndikon depresioni në organet e trupit tonë?

1. Rënia e funksionit të veshkave Depresioni prek si njerëzit që kanë sëmundje kronike të veshkave ashtu edhe ata që...

Stil5 orë më herët

A është e vërtetë që çiftet e lumtura shëndoshen?

Gjithë faji i dashurisë. Këtu është ajo që thotë një studim mbi ushqimin çorientues në çifte Po, çiftet e lumtura...

Facebook