Lidhu me ne

Kryesore

Berisha: Nëse PD fitonte zgjedhjet e 2013-ës, Shqipëria do kishte hapur negociatat prej kohësh

Berisha: Nëse PD fitonte zgjedhjet e 2013-ës, Shqipëria do kishte

Kreu i PD, Sali Berisha shprehet i bindur se nëse PD do të fitonte zgjedhjet e 2013-ës, Shqipëria do kishte hapur negociatat prej kohësh.

I ftuar në ‘Opinion’, Berisha tha se ngjarjet e ’97-ës ndikuan në proces krahasuar me vendet e tjera të rajonit, kur u pyet nëse është përgjegjës për refuzimin e Shqipërisë në çeljen e negociatave me BE.

Nuk jam në gjendje të parashikoj se cila do ishte ecuria nëse nuk do kishte ndodhur 97. Nuk mund të them po ose jo, por ndikoi pa diskutim.

Në qeverisjen e PD procesi ka ecur në mënyrë të pandalshme. Ka ecur në një përpjekje serioze për dy grupet e kritereve, ekonomi dhe demokraci funksionale.

Nëse PD do fitonte 2013 me bindje negociatat do ishin prej kohësh të hapura, jo anëtarësim sepse për atë që ndjek atë proces bazohet vetëm në kritere.

Mohimi i kritereve nuk ishte e thjeshtë, por Rama e futi vendin në spiral pa krye që në cdo vit shtoheshin kushte.

Merr reformën për drejtësi, u shndërrua në faktor kryesor të pengesës. Për Gjermanin, Francën, Spanjën nuk imagjinohej të afrohej një vend që s’kishte gjykatë kushtetuese. Je i detyruar të parashikosh pasojat e reformave.

50 herë ia kam thënë Ramës e Donald Lu-së e Vlahutin për këtë proces”, tha Berisha.

MË TEPËR

Kryesore5 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix5 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix5 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix5 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix5 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix5 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix5 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix15 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix15 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook