Lidhu me ne

Kryesore

Berisha me shqiptarët e Diasporës: PS riktheu monizmin e plotë, kontrollon 99.9% të pushteteve

Berisha me shqiptarët e Diasporës: PS riktheu monizmin e plotë,

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha, në një bashkëbisedim me Diasporën dhe emigrantët në Zelandën e Re. Në fjalën e tij Berisha theksoi se Partia Socialiste ka rikthyer monizmin e plotë duke marrë nën kontroll 99.9% të pushteteve.

Berisha shtoi se emigrantët janë të përjashtuarit e mëdhenj nga vendi,. teksa theksoi se qeveria i hoqi të drejtën për të votuar Diasporës.  

“Unë e kam pritur me shumë interes këtë takim me ju.

Para së gjithash për të dëgjuar zërin tuaj, opinionet, sugjerimet e mendimet tuaja.

Pasi në bindjen time më të thellë, kontributi juaj dhe angazhimi i diasporës për t’i dhënë një përgjigje kësaj situate realisht kritike në të cilën ndodhet vendi, është i domosdoshëm.

Por jo më pak e domosdoshme është gjithashtu njohja e rolit tuaj në zhvillimet e këtij vendi. De facto në rrafshin politik emigracioni dhe politika janë të përjashtuarit e mëdhenj nga Shqipëria.

Shqipëria nuk mbyll kufij si dikur ndaj emigracionit dhe diasporës, por ajo nuk ka lejuar votën tuaj.

Nuk ka vendosur bashkëpunim të domosdoshëm  për zhvillimin e saj dhe përparimin e shqiptarëve.

Unë dua të sjell në vëmendje disa nga zhvillimet me dramatike.

E para, pas zgjedhjes së Presidentit të Republikës, PS ka rikthyer në Shqipëri monizmin e plotë.

Në vitin 2020 maxhoranca arrin të ketë 91% të pushtetit në vend, më shumë se ç’kishte Partia e Punës në vitin 1991.

Pas zgjedhjes së Presidentit përqindja shkon në 99.9%.

Së dyti, në 1991 kur Shqipëria hapi kufijtë shqiptarët u dyndën nga deti, toka, ajri për të shpëtuar nga dhimbjet e tiranisë së mjerimit të trashëguar jashtë vendit të tyre.

Nga viti 2007 deri në vitin 2014, pati lëvizje të popullatës por në Shqipëri popullata rritej çdo vit.

Pas vitit 2014 pothuajse u rishfaqën eksodet e shqiptarëve, por kësaj here për fatin më të keq të vendit shtresa e mesme më së shumti, vitin që kaloi në rrafshin demografik është një kthesë dramatike.

Për herë të parë vendi pati 3.300 lindje më pak se sa vdekje. Kombi sot është shndërruar në një komb që rrit fëmijë për emigracion.

Së treti, nuk dua të bëj analizë të hollësishme, por do të ndalem vetëm në diskursin e këtyre javëve në Shqipëri. Legalizimi i drogës dhe amnistia fiskale për paratë e drogës”, tha Berisha. 

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix4 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix5 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix5 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix5 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix5 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix5 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix15 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix15 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook