Lidhu me ne

Aktualitet

Berisha: Rama me heshtjen dhe deklaratat e tij u rreshtua me Vuçiçin


Ish-kryeministri Sali Berisha e ka quajtur rreshtim në krahun e Vuçiçit heshtjen dhe më pas deklaratat e Kryeministrit Rama lidhur me tensionet në veri të Kosovës.

Berisha shkruan se Rama kur ranë sirenat e luftës në veri të Kosovës heshti ndërsa pas 24 orësh kur kishin reaguar BE-ja, SHBA-ja e NATO, doli hapur në mbrojtje të Putinit dhe Vuçiçit.

Postimi i plotë:

Edi Rama me heshtjen dhe deklaratat e tij rreshtohet me Putinin dhe serbomadhin Vuçiç!

Te dashur miq, situata konfliktuale ne Veri te Kosovës e krijuar nga Putini i Vogël i Beogradit, Aleksandër Vuçiç, i cili kërcënoi me përgjigje vdeksore dhe konflikt qeverinë e Kosovës dhe NATO-n, ne rast se do te zbatoheshin marrëveshjet e reciprocitetit per targat dhe letërnjoftimet serbe ne Kosove. Pas këtyre deklaratave, dje pasdite dhe ne darke ne Veriun e Kosovës banda serbesh u ranë sirenave te luftës, bllokuan rrugët me barrikada dhe shkrehen breshëri armesh mbi Policinë e Kosovës.

Kjo gjendje konflikutaliteti u përball me një reagim te fuqishëm ndërkombëtar, ne rradhe te pare te NATO-s, e cila ka ne mbrojtje direkte Kosovën dhe, nëpërmjet KFOR-it deklaroi se ishte e gatshme te ndërhynte ne rast se rrezikohej stabiliteti i Kosovës.

Po kështu reagoi Bashkimi Evropian dhe Komisioni Europian me përfaqësuesin e larte te Politikes se Jashtme dhe Sigurisë, Jozef Borrel, i cili kerkoi heqjen e menjëhershme te barrikadave te vendosura ne rruget e komunave te Kosovës se Veriut dhe vendkalimet kufitare nga bandat e Vuçiç. Gjithashtu reagoi Ambasada e SHBA-se ne Prishtine, e cila e vlerësoi te ligjshme vendimet e qeverise se Kosoves per reciprocitetin per leternjoftimet dhe targat e leshuara ne Serbi por kerkoi shtyrjen me nje muaj te zbatimit te tyre, kerkese te cilen qeveria e Kosoves e pranoi.

Reaguan te gjitha forcat politike shqiptare kudo qe jane ne mbeshtetje te Qeverise se Kosoves.

Ashtu siç pritej, ne anen e Serbise dhe Vuçiçit u rreshtua menjehere Putini dhe qeveria e tij, i cili ben gjithçka per nxitjen e konfliktit ne rajon.

Por ndaj ketyre kercenimeve luftenxitese te serbomadhit Vuçiç, ne nje akt te turpshem vasaliteti te plote ndaj padronit, heshti per 24 ore si fija e barit, Edi Rama.

Kurse pas 24 oreve, ai doli hapur ne mbrojtje te Putinit te Madh dhe Putinit te Vogel duke e paraqitur ceshtjen jo te nxitur nga Moska dhe Beogradi por refuzim te marreveshjes nga serbet lokal per arsye te tyre.

Keshtu, Rama sot ne konference shtypi deklaroi: ‘’Unë i bëj thirrje autoriteteve në Beograd, Presidentit të Serbisë që të mos ushqejnë më asnjë lloj justifikimi apo alibie për grupe të caktuara në Veriun e Kosovës që për arsyet e tyre i kundërvihen zbatimit të një marrëveshje që jo vetëm duhet zbatuar por është e vlefshme për t’u zbatuar për t’i dhënë më shumë besueshmëri dialogut”.

Me një deklarate te tille Edi Rama, duke vlerësuar se gjendja nuk erdhi pas deklaratave te Kremlinit per destabilizimin e Ballkanit dhe ultimatumeve te padronit te tij Vuçiç për përgjigje vdeksore ndaj Kosovës dhe kërcënimit për konflikt ndaj perëndimit në rast se qeveria e Kosovës do te zbatonte marrëveshjen për reciprocitet, ai i del haptas ne mbrojtje politikes luftenxitese te Putinit dhe Vuçiçit.

Me kete deklarate ky tradhetar inkurajon konfliktin ne Kosove dhe, njelloj siç justifikon refuzimin nga padroni i tij Vuçiç per zbatimin e sanksioneve te BE ndaj Rusise, ai i thote komunitetit nderkombetar se nuk eshte Putini dhe Vuçiçi qe nxisin konfliktin por jane disa fshatare te pagdhendur serb qe nuk duan Albin Kurtin dhe nuk zbatojnë vendimet e qeverise se tij.

Po kështu, me këtë deklarate, ky puthador i shpifur i Beogradit i thotë Aleancës se Atlantikut te Veriut se u nxitua me deklaratën e KFOR-it për gatishmërinë për te vendosur stabilitetin ne Kosove, se atë nuk po e kërcënonte Beogradi i nxitur nga Moska por disa fshatare nacionalist serb qe nuk duan marrëveshjen dhe vendimet e qeverise se Albin Kurtit.

Me ketë rast, duke mbështetur plotësisht qeverinë e Kosovës, qëndrimin e NATO-s, BE dhe SHBA dënoj me forcën me te madhe provokacionet e ulëta te serbomadhit Vuçiç dhe qëndrimet e deklaratat e argatit te tij, tradhtarit te kombit shqiptar Edi Rama.

MË TEPËR

Mix32 minuta më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix34 minuta më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix55 minuta më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet1 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar1 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix2 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix2 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix2 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore2 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix3 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook