Lidhu me ne

Kryesore

Borxhi publik 107%, Berisha: Shqiptarët sot duhet të kishin rrogë mesatare 1500 euro

Borxhi është rritur nga 62.4% në 107%.

Borxhi publik 107%, Berisha: Shqiptarët sot duhet të kishin rrogë

Kreu i PD-së Sali Berisha ngriti shqetësimin për pagat e punëtorëve dhe borxhin në Shqipëri.

Nga Vlora Berisha tha se borxhi është rritur në 107%, vlerë me të cilën nëse qeveria do të mendonte për qytetarët, do t’iu garantonte paga deri në 1.500 euro. Situata është ndryshe në realitet. Berisha deklaroi se rroga sot është 30% më e ulët se sa në vitin 2013, pasi edhe çmimet janë 80-90% më të larta.

“Më thoni sa janë rritur rrogat?

Borxhi është rritur nga 62.4% në 107%.

Çfarë është bërë me këtë borxh?

Ju garantoj se nëse kjo qeveri do të mendonte, unë për këta qytetarë për ta punoj, do t’i bëj të harrojnë varfërinë, mund të rriste po të donte tre herë rrogat dhe pensionet.

Me këtë borxh edhe më shumë.

Me këtë borxh, nëse kthehej në mirësi, çdo qytetar do të kishte një rrogë mesatare 1500 euro.

Ku janë?

Sa është sot rroga?

30% më e ulët se në 2013, sepse çmimet janë 80-90% më të larta.

Ajo qeverisje kishte probleme, e imja, por shpresën ua ngjalli shqiptarëve, popullsia u rrit nga viti në vit”, tha Berisha.

MË TEPËR

Mix2 minuta më herët

Dieta që redukton rrezikun e përsëritjes së gurëve në veshka

Dieta që redukton rrezikun e përsëritjes së gurëve në veshka Kushdo që ka pasur gurë në veshka e di shumë...

Mix5 minuta më herët

Princi Charles thotë se nuk ka asnjë lidhje me portretizimin e tij në serialin e Netflix “The Crown”

Protokolli në Mbretërinë e Bashkuar është që politikanët nuk duhet të tregojnë se çfarë u thonë anëtarët mbretërorë, por udhëheqësi...

Kryesore12 minuta më herët

“620 shkolla më pak”, Berisha: Filozofia e Ramës mbyll një shkollë e hap një burg

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha zhvilloi një takim me temë: “Edukimi në Rrezik”. Në një bashkëbisedim me mësues e...

Radar16 minuta më herët

“Arsimi në rrezik”/ Berisha: Kemi 208 mijë nxënës më pak se 9 vite më parë; Shkollat e Tiranës pa ngrohje

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha ka ngritur alarmin se arsimi në Shqipëri është në rrezik. Duke folur në një...

Kryesore23 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix23 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix23 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix23 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix24 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix24 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Facebook