Lidhu me ne

Radar

Raporti sekret trondit Britaninë, “40% e emigrantëve që mbërrijnë nga Franca me gomone janë shqiptarë”

gomone 2 1280x720

Rreth 40% të gjithë emigrantët ilegalë që kalojnë me gomone dhe mjete të tjera lundruese ngushticën midis Francës dhe Britanisë së Madhe, në drejtim të kësaj të fundit, janë shtetas shqiptarë.

Kjo  e dhënë befasuese së bashku me të tjera ishte lajm në disa media britanike, në veçanti të Daily Mail e cila saktësoi se burimi i të dhënave është një raport sekret i shërbimeve sekrete britanike.

Shifrat janë të qarta. Vetëm në periudhën 1 qershor-12 korrik, numri i shqiptarëve që kanë mbërritur ishullin britanik ishte 1075, ose 37.5% i totalit. Vendet e tjera vijnë shumë pas, boll të mendosh se shqiptarët pasohen nga iranianët me 375 në të njëjtën periudhë, afganët me 363, dhe vende të tjera në luftë si Iraku me 217, Siria me 162 dhe Eritrea me 163.

Ardhja  e shqiptarëve nga brigjet franceze sipas raportit është shtuar në mënyrë domethënëse gjatë vitit të fundit, nga momenti që vitin e kaluar në total shqiptarët ishin vetëm 757.

Grupe me emra si Dragon, Lotus, Gorgon, Colosus, Hydra dhe të tjerë organizojnë udhëtimin duke i kërkuar çdo personi  rreth 6 mijë euro. Mjetet e përdorura janë gomone, shpesh herë të porositura enkas nga Kina, për të mbajtur sa më shumë pasagjerë.

Raporti zbulon edhe dinamikën. Platformat sociale si TikTok përfaqësojnë kontaktin e parë të emigrantëve me grupet që mundësojnë lundrimin plot risk.

Grupe me emra si Dragon, Lotus, Gorgon, Colosus, Hydra dhe të tjerë organizojnë udhëtimin duke i kërkuar çdo personi  rreth 6 mijë euro. Mjetet e përdorura janë gomone, shpesh herë të porositura enkas nga Kina, për të mbajtur sa më shumë pasagjerë.

Përtej statistikave, raporti po shkakton një tërmet në debatin për përgjigjen britanike ndaj emigracionit ilegal.

Pikërisht varianti shqiptar duket kur bën që retorika e përdorur për të përshkruar klandestinët si persona që vijnë nga vende lufte të zbehet, nga momenti që origjina e pjesës më të madhe vjen nga një vend kandidat për në BE.

215433924 74c0e7eb 67bc 42fe 96e4 f896b20d9bf8

Sipas raportit, qeveritë e Tiranës dhe Londrës kanë dakordësuar praninë e përhershme të një oficeri policie shqiptar në Dover, kryeqendrën e zonës që synohet më së shumti si pikarritje nga gomonet.   

Sipas qeverisë britanike, shifrat tregojnë se plani i tyre për të transferuar ilegalët në Afrikë, në kampet që po ndërtohen në Ruandën e largët sipas një marrëveshje ndërshtetërore që ka hasur shumë diskutime, duhet të përshpejtohet edhe më shumë, edhe si sinjal për të dekurajuar ata që janë emigrantë ekonomikë”, kategori ku përfshihen cilësohen shqiptarët dhe ballkanasit në përgjithësi.   

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Kanye West pranon se është i fiksuar me shoqen e ngushtë të Kylie-t

Postimet e çuditshme të Kanye West në Instagram nuk kanë fund, por që do arrinte kaq larg s’na e kishte...

Kritike9 orë më herët

Bërtitës, uluritës, arrogantë, kërcënues, imponues, invadues, imamët e Kosovës të kallin tmerrin.

Sa më tepër klithin imamët e Kosovës, aq më tepër i zbulojnë sisët dhe i zvogëlojnë brekët çikat e Tiranës!...

Kioske9 orë më herët

TiRama, si dhuna e parasë mbi shijen

Nga Andi Bushati Mbrëmë në pjesën e tretë të emisionit “Opinion” po shikoja një kronikë reklamë që tregonte për kullën...

Radar9 orë më herët

Sulmi ndaj TIMS, janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët

Sulmi ndaj TIMS, Berisha: Janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët Në konferencën për mediat, që...

Mix10 orë më herët

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey “Mendo si mbretëreshë. Një mbretëreshë nuk ka frikë të dështojë. Dështimi është një...

Kryesore11 orë më herët

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në...

Radar11 orë më herët

Rama, shqiptarët i merr për njerëz të padijshëm, por e vërteta është se janë inteligjentë, patriotë dhe të ndershëm

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, ka zhvilluar një takim me banorë të zonës në Memaliaj. Gjatë fjalës së tij...

Mix11 orë më herët

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish Dietat vegjetariane mund të rrisin rrezikun...

Mix11 orë më herët

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe Kafe apo çaj? Kjo është pyetja...

Mix11 orë më herët

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion Të heqësh dorë nga buka, makaronat dhe karbohidratet dhe ti zëvendësosh me një...

Facebook