Lidhu me ne

Kritike

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë!

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë! Pse duhet ky shtet?!

Shkolla e spitale lyer bukur, pa mësues dhe mjekë cilësorë! Pse duhet ky shtet?!

Nga Erion Dasho.

Premtimi i ministres së Arsimit për më tepër shkolla, ngjan si dy pika uji me premtimet dhe mburrjet e ministres së Shëndetësisë sa herë përuron lyerjen e ndonjë spitali apo qendre shëndetësore.

Në fakt, me uljen e popullatës dhe lindshmërisë, nevoja për shkolla të reja do të jetë gjithmonë e më e ulët.

Nga ana tjetër, ndonëse popullata do të moshohet, edhe nevoja për shtretër spitalorë nuk do të rritet, pasi kujdesi shëndetësor do të modernizohet dhe do të ofrohet ambulatorisht apo në familje.

Në këto kushte, investimet në infrastrukturë nuk duhet të jenë ekstensive, por intensive dhe, mbi të gjitha, strategjike.

Fatkeqësisht, qeverisja e Rilindjes mendon vetëm për propagandë dhe një shkollë apo spital i lyer i sjell më tepër dobi se një strategji zhvillimore.

Ata bashkatdhetarë që kanë mbetur në Shqipëri dhe do të vazhdojnë të jetojnë atje bëjnë mirë që të shohin sa më parë përtej bojës.

Sepse një shkollë apo spital i lyer bukur, por pa mësues dhe mjekë cilësorë, pa pajisje didaktike apo diagnostike, me financime qesharake dhe me një strategji të paqartë zhvillimore nxjerr nxënës të paaftë dhe pacientë të pashëruar. Dhe një shtet që nuk arrin të ofrojë dy shërbimet më të rëndësishme sociale për të cilat ka nevojë popullsia, përse duhet?!

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Shikoni sa informacion ka kryeministri

Nga Klodian Tomorri Kush po pastron para tek kullat? -thotë kryeministri. Banka OTP po pastron para që ka blerë disa...

Radar9 orë më herët

Berisha në familjen e prekur nga tërmeti: Në Shijak pallatet nuk shpërndahen sepse priten zgjedhjet

Në një vizitë në familjen Jaku, shtëpia e të cilëve u shemb nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019, kryetari...

Radar9 orë më herët

Vula e PD/ Dordolecët që e duan partinë me gjykatë

Një dërgatë deputetësht demokratë, pjesë e atij që Sali Berisha i etiketon me ironi si grupi Alibasha, u paraqitën sot...

Mix17 orë më herët

Nuk është e lehtë të jesh Princeshë: 10 gjërat e zakonshme që Kate Middleton nuk i bën dot

Si gruaja e trashëgimtarit të fronit – Princit Uilliam – Kate Middleton është tani një nga anëtarët më të vjetër...

Radar17 orë më herët

PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË

Nga Aurel PLASARI PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË Janë pajtuar dy personazhe...

Mix18 orë më herët

6 ushqimet që meshkujt duhet të hanë çdo ditë

Ushqimi është një proces sa i nevojshëm aq edhe i kënaqshëm për çdo njeri.  Me anë të ushqimit përveç shijes...

Radar18 orë më herët

Berisha pret në zyrë kryetarin e ri të FRPD-së, kush është Besart Xhaferri

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha priti në zyrën e tij, kryetarin e sapo zgjedhur të Forumit Rinor, Besart Xhaferri,...

Mix18 orë më herët

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe...

Mix18 orë më herët

Emily Ratajkowski kritikon filmin “Blonde”!

Modelja Emily Ratajkowski ka qenë shumë kritike ndaj filmit ‘Blonde’, me protagoniste Ana de Armas i cili u publikua së...

Mix18 orë më herët

Alain Aspect, John Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në mekanikën...

Facebook