Lidhu me ne

Kritike

Filloi skenari i pështirë që mbajeni protestën larg politikës ose politikën larg protestës.

Për apolitikët e borderove të qeverisë: Kjo është një protestë politike

Nga Klodian Tomorri 

Filloi skenari i pështirë që mbajeni protestën larg politikës ose politikën larg protestës. Kjo është një tezë që e promovojnë me regji të komanduar në çdo protestë ata që bëjnë si opozitarë, por që financohen nga pushteti.

Kjo është protestë politike. Sepse nëse ky do ishte rasti i nje polici që lajthiti dhe bëri një krim, nuk ka nevojë fare pse të ketë protestë. Me atë do merrej prokuroria siç merret me çdo krim tjetër që ndodh.

Por kjo është politike. Sepse ndodhi një herë, shteti nuk reagoi, por bëri propagande. Ndodhi dy herë, shteti prapë nuk reagoi dhe prapë beri propagandë. Ndodhi serish. Dhe do ndodhë prapë nga polici apo gangsteri i radhës. Pra nuk është polici cub problemi, por shteti dhe ata që e drejtojnë shtetin.

Sepse nuk mund të jetë polici problemi, kur ministri i drejtësisë, policit tjetër cub që vjedh votat i premton se do ta gradojë. Ma nalt o burr ma nalt.

Sigurisht që nuk është polici problemi. Ai është produkti i qeverisë. Sepse modeli i tij është ish ministri i brendshëm, edhe ky me skaf privat dhe interesa në botën e trafikut. Si ky polici gjen në Vlorë, Berat, Shkodër, Tiranë dhe kudo nëpër Shqipëri. Sepse shteti i cubave këtë gjellë di të gatuajë.

Ndaj protesta është politike. Dhe politike nuk do të thotë që po e mbështet x apo y parti. Eshtë politike kundër qeverisë. Sepse kur qeveria kthehet në një bandë, që ka ndërtuar modelin e shtetit të cubave dhe kriminelëve, ajo duhet shporrur.

Ata që nuk e duan protestën politike, të shkojnë të marrin rrogën atje ku e marrin dhe t’i çojnë femijët e tyre nëpër plazhet, ku gjëmojnë skafet e policëve, trafikantëve, biznesmenëve të pushtetit dhe gjithë cubave e laskarëve të shtetit. Pa politikë fare.

MË TEPËR

Kioske5 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook