Lidhu me ne

Aktualitet

Nuk kemi lekë për të rritur rrogat, por kemi për çibanë.

Nga Klodian Tomorri 

Ky është çibani që do i ngulin mespërmes kryeministrisë. E ka projektuar Chris Prechti. 4 miliardë e 300 milionë lekë të vjetra ose 3.7 milionë euro do ta paguajë populli këtë.

Kaq lekë jep qeveria për të gjithë të papunët në një vit. Kaq është e gjithë fatura e subvencionimit të transportit publik, që dalin e reklamojnë si ndërhyrjë anti-krizë.

Tani, identik si kjo kam parë një stallë derrash në Urë Vajgurore unë. Identik kështu, me trarë dhe dërrasa. Ndryshimi i vetëm është se kur e bën fermeri e quan stallë, kurse kur e bën qeveria e quan art dhe instalacion. Ah, ka dhe një ndryshim tjetër. Kjo paska dhe ca lule nëpër të.

Shikoni si e argumentojnë shpenzimin në DST:

Tribuna, një rampë me ulëse, ofron një platformë për evente gjatë ditës (konferenca zyrtare) dhe në mbrëmje (leksione, koncerte, fjalime), ndërkohë që bimët në strukturë mbështjellin audiencën me një kuvertë natyrale dhe do të ofrojë një sfond të bukur për eventet. Ndërkohë që kalimet e propozuara dhe ndenjëset e vogla lejojnë publikun të pushojë, të mbushet me frymë dhe të krijojnë takime në vende të ndryshme të Eden-it.

4 miliardë e 300 milionë lekë që të mbushen këta me frymë tek ndenjëset e vogla të stallës. Shqipërisë po i vjen rrotull Qameti. Nga njëra anë energjia, nga ana tjetër kriza e çmimeve. Këta shpenzojnë para për çibanin e kryeministrisë.

Nuk kemi lekë për energji, por kemi për stalla.

Nuk kemi lekë për të rritur rrogat, por kemi për çibanë.

Nuk ka lekë për pensione, por ka për pistën e Gonxhes në Elbasan.

Por qershia mbi tortë është qe ministrja e Energjisë i bën thirrje popullit t’i lajë rrobat me 30 gradë për të kursyer energji.

Dhe tragjedia më e madhe në gjithë këtë është se ministrja e Financave nuk thotë asnjë fjalë.

Image
Image

MË TEPËR

Radar6 orë më herët

TRANSKRIPTI ZBULON GAFËN – Ambasadorja Yuri Kim ia futi kot, Fevziu nuk e korrigjoi …

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka bërë një gafë në emisionin ‘Opinion’ të para pak ditëve duke mos njohur...

Radar6 orë më herët

Anthony Fauci dyfishoi pasurinë e tij gjatë pandemisë Covid-19 – Raporti

Pasuria neto e shefit të mjekësisë amerikane Anthony Fauci u rrit në 12.6 milionë dollarë në vitin 2021, gati dyfishi...

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Sistemi TIMS u sulmua nga hakera qeveritarë për të zhdukur lidhjet e deputetëve me krimin

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha deklaroi se sulmi kibernetik i 15 korrikut u bë nga hakera qeveritarë me qëllim...

Kryesore3 ditë më herët

Deklaratat e Yuri Kim, Berisha: Sikur t’i kishte bërë Edi Rama, ‘non-grata’ është vendim i Soros

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha reagoi pas deklaratës së ambasadores amerikane Yuri Kim e cila u shpreh se do...

Radar3 ditë më herët

Rama është i sigurt se shqiptarët do e besojnë sa herë ai gënjen dhe tallet

Nga Agim Baçi Kryeministri Rama fajësoi gjyqtarët dhe zyrtarët e korruptuar lidhur me ndërtimet pa leje, teksa firmoste për një...

Mix3 ditë më herët

Dua Lipa, pas fotove me Aron Piper, kapet duke u puthur me komedianin e njohur Trevor Noah

Pas lajmit të bujshëm se Dua Lipa mund të kishte nisur një romancë të re me yllin e “Elite”, Aron...

Radar3 ditë më herët

Çeshtja e një kopshti fëmijësh do të na tregojë nëse në gjykata kemi gjyqtar apo qyqar!

A ka mbetur gjykatës në Tiranë? Nga Lutfi Dervishi Nuk është fjala a ka gjyqtarë që kanë kaluar apo jo...

Mix5 ditë më herët

Cila është buka më e shëndetshme?

Nga Madeline Holcombe, CNN Buka nuk është e ndaluar, thonë dietologët. Në fakt, mund të jetë pjesë e një diete...

Mix5 ditë më herët

Si të kursejmë para ? Pyetjet që duhet t’i bëni vetes

Kur themi “shpenzim i kotë parash” e kemi fjalën pikërisht për ato, blerjet e tmerrshme emocionale për të cilat në...

Mix5 ditë më herët

Si ta joshësh dikë bazuar në shenjën e horoskopit

Secila nga 12 shenjat e zodiakut ka një “sekret” që duhet të dini për ta bërë për vete. Dashi Dashi...

Facebook