Lidhu me ne

Kritike

Të korruptuar, ama të rruar!

Të korruptuar, ama policë të rruar!

Nga Boldnews.al

Duket si e largët dita kur ish-ministri i brendshëm Sandër Lleshaj u emërua në këtë post të lartë, por bëmat e tij kujtohen në çdo kohë. Vendimin e parë që nxorri ishte që: “Punonjësit e policisë mbi peshe (bark derra) të shmangen nga shërbimet e dukshme”. Ishte koha kur në krye të policisë së Shtetit qe emëruar Ardi Veliu, me bark jo shumë të madh, por gjëmëmadh bashke me ministrin që iku me një vorbull të madhe gazi lotsjellës…

Lleshaj iku i flakur nga Rama, Veliu iku me turp, por këtë të fundit e kthyen po me turp, duke i bërë nder dhe çuar si “kryekontrollorin” e policëve. Tashmë në drejtimin e Policisë së Shtetit është Muhamet Rrumbulllaku. Urdhri i parë që nxorri ishte që efektivët e policisë të mos mbajnë mjekër. Pra, duhet të jenë të rruar, ku çdo mëngjes para se të vendosin kapelen në krye t’i shkojnë një brisk fytyrës, për të pastruar qimet në faqen e nxirë shpesh nga korrupsioni dhe lidhjet e shefave me krimin e organizuar.

Mos ndoshta Rrumbullaku është aq i zgjuar sa kur kërkon që policët të rruajnë mjekrën “qëllon larg” duke e shenjestruar tek ish-paraardhësi i tij Gledis Nano, i cili mbante mjekër? Ku i dihet, gjithçka mund të ndodhë, por më e qartë dhe e pranueshme është se Rilindja dhe të rilindurit edhe në polici kanë për qëllim vetëm imazhin dhe aspak thelbin. Mund të jesh drejtues policie i korruptuar gjer në deje, por nëse je i rruar nuk ka problem… Imazhi, ai ka rëndësi, të tjerat janë “detaje” të vogla kur policia është e zhytur në korrupsion, trafikun e drogës dhe lidhjet me kupolën e krimit të organizuar.

Po ky Rrumbullaku mos prishi punë që tani me Ministrin e Bredshëm Bledi Çuçi që mban mjekër, madje ka nisur ta zgjasë ca si shumë? Po mjekër të dendur bardhoshe si “Mullai i Madh” mban edhe ai i Madhi?

Urdhri është për policët, ama shenjat që tani tregohen me këto episode, ku për të kuptuar si do të shkojë në drejtimin e një posrti të lartë një person mjafton që të lexosh vendimin e parë. Edhe Rama në vitin 2013 kur mori postin kryeministror vendimin e parë kishte që të hiqte nga zyrat e institucioneve fotografinë e presidentit dhe të vendoste atë të Ismail Qemalit. Imazhi, shfaqja, propaganda dhe mbytja e publikut me fjalë dhe “argëtim qeveritar” apo policor përbëjnë thelbin e qeverisjes.

Duket se këtë metodë po ndjek edhe kreu i ri i Policisë së Shtetit i cili mjakroshët në polici nuk i duron. Në fakt urdhrat e parë që duhet të jepte do ishim ultimatumet për çdo drejtues policie në qark që të shkëpusin lidhjen me krimin e organizuar dhe luftojnë fenomenin e trafikut të drogës. Tashmë në polici mjafton që të jesh mjekër rruar, paçka se i korruptuar!

cuci rrumbullaku - American Eye

MË TEPËR

Kioske24 minuta më herët

Të jap ç’të duash nga Shqipëria, më lër të bëj ç’të dua në Shqipëri…

Prof. Apollon Baçe 1.  “Sulmi kibernetik iranian nuk e arriti qëllimin, praktikisht sistemet janë kthyer në punë”, deklaroi Rama të...

Radar7 orë më herët

TRANSKRIPTI ZBULON GAFËN – Ambasadorja Yuri Kim ia futi kot, Fevziu nuk e korrigjoi …

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim ka bërë një gafë në emisionin ‘Opinion’ të para pak ditëve duke mos njohur...

Radar7 orë më herët

Anthony Fauci dyfishoi pasurinë e tij gjatë pandemisë Covid-19 – Raporti

Pasuria neto e shefit të mjekësisë amerikane Anthony Fauci u rrit në 12.6 milionë dollarë në vitin 2021, gati dyfishi...

Kryesore7 orë më herët

Berisha: Sistemi TIMS u sulmua nga hakera qeveritarë për të zhdukur lidhjet e deputetëve me krimin

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha deklaroi se sulmi kibernetik i 15 korrikut u bë nga hakera qeveritarë me qëllim...

Kryesore3 ditë më herët

Deklaratat e Yuri Kim, Berisha: Sikur t’i kishte bërë Edi Rama, ‘non-grata’ është vendim i Soros

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha reagoi pas deklaratës së ambasadores amerikane Yuri Kim e cila u shpreh se do...

Radar3 ditë më herët

Rama është i sigurt se shqiptarët do e besojnë sa herë ai gënjen dhe tallet

Nga Agim Baçi Kryeministri Rama fajësoi gjyqtarët dhe zyrtarët e korruptuar lidhur me ndërtimet pa leje, teksa firmoste për një...

Mix3 ditë më herët

Dua Lipa, pas fotove me Aron Piper, kapet duke u puthur me komedianin e njohur Trevor Noah

Pas lajmit të bujshëm se Dua Lipa mund të kishte nisur një romancë të re me yllin e “Elite”, Aron...

Radar3 ditë më herët

Çeshtja e një kopshti fëmijësh do të na tregojë nëse në gjykata kemi gjyqtar apo qyqar!

A ka mbetur gjykatës në Tiranë? Nga Lutfi Dervishi Nuk është fjala a ka gjyqtarë që kanë kaluar apo jo...

Mix5 ditë më herët

Cila është buka më e shëndetshme?

Nga Madeline Holcombe, CNN Buka nuk është e ndaluar, thonë dietologët. Në fakt, mund të jetë pjesë e një diete...

Mix5 ditë më herët

Si të kursejmë para ? Pyetjet që duhet t’i bëni vetes

Kur themi “shpenzim i kotë parash” e kemi fjalën pikërisht për ato, blerjet e tmerrshme emocionale për të cilat në...

Facebook