Lidhu me ne

Mix

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe

Tea vs. Coffee, Which Drink Is Healthier for You? | Martha Stewart

Kafe apo çaj? Kjo është pyetja që ka munduar njerëzit ndër vite, të cilët e nisin ditën me një dozë të fuqishme kafeine, apo dhe të tjerë që zgjedhin një filxhan çaji të ngrohtë dhe delikat, i cili nuk përmban kafeinë.

Washington Post shtron dilemën me arsyetimin se shkencëtarët kanë gjetur se pirja e rregullt e kafesë ose çajit mund të ofrojë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Në avantazh të kafesë është fakti se studimi i fundit zbuloi se kafeja përmban mesatarisht 1.1 deri në 1.8 gram fibra për filxhan, në varësi të faktit nëse është e filtruar apo ekspres.s

Kafja ka më shumë fibra sesa ato që mund të gjenden në lëngun e portokallit, i cili ka rreth gjysmë gram fibra për filxhan.

Studimi thotë se do t’ju duhet të hani shumë fruta dhe perime për të marrë 25 gramët e rekomanduara të fibrave në ditë, por dy ose tre filxhanë kafe në ditë mund t’ju ndihmojnë të arrini normën.

Ndërkohë, një filxhan çaj në përgjithësi nuk do të ndihmojë për të përmbushur kërkesat ditore të fibrave, përveç nëse vendosni të përtypni gjethet e çajit.

Sidoqoftë, kafeina në të dyja pijet mund të ndihmojë në përqendrimin, edhe pse kafeina e tepërt mund të çojë në nervozizëm dhe acarim të tepruar, të cilat mund të përfundojnë duke dëmtuar performancën tuaj.

Po në lidhje me përfitimet për mikroflorën e zorrëve? Gara fitohet nga kafja, e cila shoqërohet edhe me rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës.

Rrezik më i ulët nga kanceri? Kafeja favorizohet ndërsa ka “pak prova për të mbështetur hipotezën se konsumimi i çajit lidhet me rrezikun e kancerit”.

Diabeti i tipit 2? Kafja fiton.

Nivelet e stresit? Çaji fiton.

Jetëgjatësia? Gara del në barazim.

Kush fiton në fund?

“Kafeja ka mbizotërimin” është fjalia e fundit, sepse “të pirit e kafesë mund të rrisë fibrat, shëndetin e mikroflorës dhe të zvogëlojnë rrezikun e kancerit dhe diabetit”.

Por ata që pinë çaj nuk duhet të dëshpërohen, sepse çaji padyshim bën mirë për presionin e gjakut, kolesterolin, nivelet e stresit, shëndetin mendor dhe produktivitet.

Me pak fjalë, të dyja pijet janë fituese kur bëhet fjalë për shëndetin e zemrës dhe jetëgjatësinë. Ndërsa për çajin, në veçanti, ka të ngjarë përfitime të tjera shëndetësore që ende nuk janë zbuluar.

Ndoshta këshilla është të alternoni një ditë kafe, një tjetër çaj… Dhe jeni në ekuilibër.

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

“Sot është një festë demokracie”- Belind Këlliçi voton në Primaret e Tiranës: Ka ardhur koha që pushteti lokal t’u kthehet qytetarëve

Kandidati në garë për primaret e Tiranës në PD, Belin Këlliçi, e ka cilësuar si një festë demokracie këtë të...

Radar4 orë më herët

I shoqëruar nga bashkëshortja, Alimehmeti voton: Fushata ka qenë shumë pozitive

Kandidati Ilir Alimehmeti, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, hodhi votën në selinë blu. Ai është një ndër shtatë kandidatët...

Radar4 orë më herët

Berisha: Rama ka kthyer PS-në në origjinë, parti mafie dhe terrorizmi. Primaret rreze e fuqishme për votën e lirë

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha ka folur për mediat pasi ka votuar për procesin e Primareve brenda forcës politike...

Radar19 orë më herët

Berisha-ndërkombëtarëve: Rama paguan miliona që të shfaqë një Shqipëri që nuk ekziston

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka përcjellë një mesazh për të gjithë ndjekësit e tij në rrjetin social “Tik...

Mix23 orë më herët

Pas ndarjes nga bashkëshorti, Emily Ratajkowski rrëfen se ra shumë nga pesha

Së fundmi supermodelja Emily Ratajkowski ka folur për humbjen në peshë, të cilën e përshkroi si vërtet të frikshme. “Kur...

Radar24 orë më herët

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin

Të protestuarit është diçka e rrezikshme për tiranin Nga Ndriçim Kulla  Zhurmërima e medieve të mazhorancës, por edhe e medieve përtej...

Mix24 orë më herët

David Beckham thyen rregullat dhe puth Kate Middleton

Princi dhe Princesha e Uellsit, William dhe Kate morën pjesë në ceremoninë e Çmimeve Earthshot 2022 të premten mbrëma. Çifti u fotografua...

Mix24 orë më herët

Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë, demi, ujori, luani dhe shigjetari

Katër dembelët e horoskopit Dembelë, aspak aktivë dhe indiferentë. Nuk e shtyjnë veten fort për të punuar natë e ditë...

Radar24 orë më herët

Politikanët që uruan fitoren e Zvicrës ndaj Serbisë, hesht vetëm Rama

Prej mbrëmjes së djeshme janë kthyer në virale momentet nga ndeshja Zvicër-Serbi, ku kjo e fundit u mund dhe u...

Radar1 ditë më herët

Shqipëria narkoshteti i parë i Europës

Berisha: Shqipëria narkoshteti i parë i Europës Kryedemokrati Sali Berisha është shprehur se Shqipëria është Kolumbia e Evropës. Në fjalën...

Facebook