Lidhu me ne

Mix

7 fakte për trupin e njeriut që do t’ju mahnisin

Nuk i keni ditur më parë/ 7 veçori të trupit të njeriut që do t’ju mahnisin

Nuk i keni ditur më parë/ 7 veçori të trupit tëFoto ilustruese

Descartes dikur shkroi se trupi është një makinë, dhe që atëherë, biomjekësia dhe shkencëtarët kanë miratuar këtë përkufizim. Trupi i njeriut është një makinë e mrekullueshme që punon me saktësi me secilën pjesë të tij. Dhe me kaq shumë karakteristika, trupi i njeriut nuk pushon së na mahnituri.

Muskujt e mjekrës

Muskujt mentalis, të njohur edhe si muskujt e mjekrës, po na japin ndjenja të përziera, pasi pamja e tyre e çuditshme është diçka që nuk do ta prisnim kurrë. Duke u dukur si tentakula të vogla, këta muskuj janë përgjegjës për prodhimin e të gjitha shprehjeve të fytyrës që përfshijnë buzët, mjekrën dhe faqet. Dhe nëse po pyesni veten, po, këta janë fajtorët pas rrudhave në lëkurën e mjekrës tuaj.

Ka disa muskuj që nuk lidhen me kockat e tjera, si muskujt mendorë. Kjo lejon lëvizjen në fytyrat tona dhe mundëson shprehjen e emocioneve.

Gishtat e rrudhur

Mund të keni vënë re se, sa herë që mbani duart në ujë për një kohë të gjatë, gishtat bëhen me rrudha.Arsyeja e kësaj veçorie , sipas studimeve, është se ata pësojnë këtë dukuri për të përmirësuar trajtimin e kapjes.

Pas kryerjes së disa eksperimenteve, shkencëtarët zbuluan se është shumë më e lehtë të manipulosh objektet nën ujë me gishta të rrudhur sesa me gishta të pa rrudhosur. Pra, kjo mund të jetë një tipar evolucionar për të na ndihmuar të lulëzojmë më mirë në mjedise të lagështa.

Grimca rozë në cep të syrit tuaj

Ka një histori interesante pas atij pak indi konjuktival rozë që shihni me cepin e syrit.

Ndërsa mund t’i keni kushtuar shumë më tepër vëmendje kur bëni grimin tuaj, këto pjesë rozë të quajtura plica semilunaris janë përgjegjëse për të ndihmuar në kullimin e lotëve dhe lëvizshmërinë e kokës së syrit.

Por në të kaluarën, ato ishin pjesë e një qepallë të tretë që funksiononte për të mbrojtur dhe lagur syrin.

Kjo qepallë e tretë është ende e pranishme te macet ose qentë, por për njerëzit, ajo ka evoluar shumë kohë më parë, dhe tani ne kemi vetëm një fryrje të mbetur të indit, kjo është ajo që shohim në cepin e syve tanë.

Një organ i sapo zbuluar i quajtur interstitium

Trupi i njeriut nuk pushon kurrë së na mahnitur dhe ky organ i sapo zbuluar është provë.

Të fshehur nën lëkurën tonë, shkencëtarët kanë zbuluar intersticin, një organ i përbërë nga inde dhe ndarje të mbushura me lëngje.

Gjendet në të gjithë trupin, nën lëkurë dhe në sistemin tretës, të frymëmarrjes dhe urinar.

Ky zbulim i ri mund të avancojë ndjeshëm njohuritë dhe të kuptuarit tonë për shumë sëmundje dhe të ndihmojë në zhvillimin e mjekësisë për t’i kuruar ato.

Origjina e thonjve tanë

Shumica prej nesh e duan atë ndjenjën e rregullimit të thonjve. Por vetëm disa prej nesh e dinë origjinën e thonjve. Siç e keni dëgjuar me siguri, thonjtë përbëhen nga keratin, por ato fillojnë si qeliza të gjalla. Nën lëkurë, përpara se të shihni thonjtë tuaj të bukur, një strukturë e quajtur “rrënja” prodhon qeliza të gjalla që më pas formojnë thoin.

Ky është si një xhep i vogël mishi që lidhet me enët e gjakut, të cilat furnizojnë thoin me lëndët ushqyese që i nevojiten për të krijuar qeliza të reja. Ndërsa formohen qelizat, ato shtyhen përpara, duke formuar thonjtë që ne njohim.

Lidhja mes skuqjes dhe stomakut tuaj

Herën tjetër që do të shihni skuqjen e faqeve tuaja, mbani në mend se edhe stomaku juaj është “skuqur”. Stomaku juaj mund të marrë sinjale nga truri juaj dhe të bëjë që muskujt e tij të lëvizin dhe të përziejnë lëngjet e tretjes.

Por një fakt interesant që shumë nuk e dinë është se sa herë që skuqeni, mukoza e stomakut tuaj gjithashtu merr ngjyrë të kuqe.

Njerëzit shkëlqejnë

Herën tjetër që dikush të komplimenton shkëlqimin tënd, kjo është një dukuri që është e vërtetë.

Studiuesit kanë treguar se trupi i njeriut shkëlqen, duke emetuar dritë të dukshme në sasi shumë të vogla në nivele që rriten dhe zbehen gjatë gjithë ditës. Ky shkëlqim i veçantë është produkt i reaksioneve biokimike. Ne po flasim për dritën e dukshme , por syri i njeriut nuk mund ta dallojë atë me sy të lirë.

MË TEPËR

Radar3 orë më herët

Protesta paqësore e 6 dhjetorit, BE e mbështet, Rama në panik kërkon ta bllokojë me polici

Protesta e 6 dhjetorit, BE e mbështet, Rama në panik kërkon ta bllokojë me polici Në shkresën e policisë drejtuar...

Radar3 orë më herët

Balla është përgjuar më shumë se 48 orë, gjykata urdhëroi të fshihet serveri në Prokurori

Lala: Balla është përgjuar më shumë se 48 orë, gjykata urdhëroi të fshihet serveri në Prokurori Gazetarja Klodiana Lala deklaroi...

Mix3 orë më herët

10 veprime që e shkatërrojnë totalisht takimin e parë

Le të jemi të sinqertë, takimi i parë nuk është diçka e lehtë. Harrojeni fjalën ‘Ji vetvetja’. Të paktën takimi...

Mix3 orë më herët

Studimi: Shenjat e demencës mund të zbulohen që 9 vite përpara diagnozës zyrtare

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi, se është mundur të dallohen shenjat e sëmundjes së demencës që 9 vjet përpara se...

Mix3 orë më herët

Elizabeth II vuante nga kanceri, libri që rrëfen të vërtetën e vdekjes së Mbretëreshës

Ndonëse certifikata e saj e vdekjes regjistroi “pleqërinë” si versionin zyrtar të shkakut të vdekjes së Mbretëreshës, libri i ri,...

Mix19 orë më herët

Meghan Markle e ka tradhëtuar Princin Harry, çifti mbretëror drejt divorcit

“Meghan e tradhtoi Princin Harry, çifti mbretëror drejt divorcit” – ‘Il Giornale’ Meghan Markle e ka tradhëtuar Princin Harry, me...

Mix19 orë më herët

3 shenjat e horoskopit që janë ambicioze

Për shumë njerëz, të jetosh pa ambicie do të thotë të jetosh pa një qëllim në jetë. Njerëz të tillë...

Kioske1 ditë më herët

Çfarë thotë Mit’hat Frashëri dhe Faik Konica për llojin e “shtetasit Taulant”?

Respublica.al Çfarë thotë Mit’hat Frashëri dhe Faik Konica për llojin e “shtetasit Taulant”? Prej 24 orësh në media po diskutohet...

Mix1 ditë më herët

Amber Heard, personi më i kërkuar në Google për vitin 2022

Hollywood CelebTattler ka zbuluar personat më të kërkuar në Google për vitin 2022. Faqja gjurmoi mbi  150 personazhe të famshëm  dhe përfundimisht ...

Mix1 ditë më herët

Margot Robbie flet për skenën intime me DiCaprio: Isha shumë nervoze

Margot Robbie ka folur së fundmi për  prapaskenat me aktorin e saj të “The Wolf of Wall Street” Leonardo DiCaprio....

Facebook