Lidhu me ne

Mix

Çfarë duhet të hani sipas moshës që keni, për të jetuar sa më shëndetshëm

Çfarë duhet të hani sipas moshës që keni për

Mosha: 0-2 vjeç

Zarzavate, jeshillëqe, vezë dhe bulmet. Vezët janë të pasura me hekur, perimet si spinaqi apo brokoli përveçse me vlera ushqyese mund të përgatiten lehtësisht si pure dhe gjithashtu kosi, qumështi apo djathi janë të nevojshme për rritjen e bebushit!

Mosha: 2-vjeç- deri në adoleshencë

Fara dhe qumësht gjysmë i skremuar. Në këtë moshë kaloni tek qumështi gjysmë i skremuar dhe farat e llojeve të ndryshme për të fituar ca zakone të shëndetshme me mënyrën sesi ushqeheni. Mos hiqni dorë nga perimet dhe jeshillëqet sepse hekuri është shumë i rëndësishëm!

Mosha: Të rriturit e rinj

Mishra pa dhjam dhe shije të kuzhinave të ndryshme! Kjo është faza e eksperimentimit me kuzhinat. Për të mbajtur një dietë të balancuar, sigurohuni të keni një regjim ushqimor të pasur me mish (pa dhjam), fruta, perime, qiqra, etj. Është një fazë ideale për t’u ushtruar fizikisht si dhe për të provuar receta të reja nga e gjithë bota.


Për vajzat në fillim të ciklit menstrual mirë është të fitojnë hekurin duke konsumuar më shumë vezë, spinaq dhe fruta të thata.

Mosha: Të 20-at

Vitamina B është shumë e rëndësishme në këtë moshë! Duke qenë se stili i jetës ka nisur të ndryshojë (alkooli, kafja, stresi, pagjumësia, etj) shumë të rinj kanë mungesë vitamine B. Prandaj, duhet konsumuar peshku me shumicë, mishi, bulmeti dhe vezët.

Mosha: +30

Drithëra! Shumica e njerëzve që hyjnë në të 30-at ndërgjegjësohen të kujdesen edhe më shumë për atë çfarë hanë, prandaj kalojnë tek drithërat. Ju duhen ushqime të pasura me fibra!

Mosha: Të 40-at

Ushqime të pasura me antioksidantë. Në këtë fazë të jetës, trupi ka nevojë për antioksidantë për të parandaluar dëmtimin e qelizave. Mos harroni frutat shumëngjyrëshe dhe perime!

Mosha: +50

Më shumë vaj ulliri, më pak gjalp. Eshtë periudha që duhet të kujdeseni për peshën, diabetin dhe problemet me zemrën. Prandaj kujdes me yndyrnat. Prandaj, shumë vaj ulliri, arra dhe fara.

Mosha: +60

Proteina! Për të ruajtur strukturën e muskujve, kockave dhe për të pasur stil të shëndetshëm jete. Proteinat gjenden në produktet e mishit, fasulet dhe arrat.

Mosha: 70+

Një vakt të balancuar dhe miq të mirë! Në këtë moshë, uria vjen duke u reduktuar, prandaj duhet të jeni të ndërgjegjshëm që ushqimet që konsumoni të përfshihen gjithë vlerat ushqyese.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook