Lidhu me ne

Mix

Kanceri i gjirit, shenjat nuk janë gjithmonë tumore, si t’i dalloni ato

Doctor Images - Free Download on Freepik

Kanceri i gjirit, shenjat nuk janë gjithmonë tumore, si t’i dalloni ato

Kanceri i gjirit është një nga sëmundjet më të zakonshme të grave në mbarë botën. Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, çdo vit “264,000 gra dhe 2,400 burra diagnostikohen”.

Vetëm ideja e krijimit të një tumori është e frikshme. Por është e rëndësishme të njihni trupin tuaj në mënyrë që ndryshimet që vini re t’ia transmetoni mjekut tuaj. Megjithëse tumoret janë gjëja e parë që na vjen në mendje kur dëgjojmë termin, ka disa simptoma edhe më pak të njohura që mund të tregojnë shfaqjen e tij.

Grumbull në sqetull

Sipas onkologut, Dr. Jasmeet Singh: “Kjo është një shenjë e papritur që mund të vijë nga nyjet limfatike të fryra pranë gjirit. Mund të jetë diçka krejtësisht e pafajshme, por ka nevojë për hetim nëse, në palpim, është shumë e fortë dhe e rrumbullakët si një top”.

Ndryshime në thithka ose lëkurë

Çdo ndryshim në gji është shqetësues. Skuqja në një zonë të vogël të gjirit, dhëmbëzimi i thithkës në varësi të shkallës së fiksimit dhe rrafshimit, mund të tregojnë kancerin e gjirit dhe janë padyshim shenja paralajmëruese për të parë mjekun tuaj nëse nuk e keni bërë tashmë.

Shkarkimet nga thithkat

Nëse nuk është qumështi i gjirit, shkarkimi i papritur mund të jetë një shenjë shqetësuese, por ekspertët e konsiderojnë gjakderdhjen më të dyshimtë. Kur ngjyra është e bardhë ose jeshile, rreziku rritet. Shkaku më i zakonshëm i sekrecioneve jonormale është një ‘papilloma intraduktale’, e cila është një tumor shumë i vogël, zakonisht me diametër 2-3 milimetra, i vendosur kryesisht në kanalet pas thithkës. Megjithëse zakonisht është një tumor beninj, ndonjëherë mund të strehojë zona me atipi apo edhe zhvillim malinje.

Ndryshimi në madhësinë e gjoksit

Nëse madhësia e gjoksit ndryshon papritur, atëherë është mjaft alarmante. Në raste të rralla, gjoksi mund të zvogëlohet ose mund të fryhet, jo vetëm gjatë menstruacioneve dhe ky është një tregues i fortë që duhet të vizitoni mjekun.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook