Lidhu me ne

Mix

Si të shmangësh lidhjet toksike? Përmes këtyre mënyrave

Si të shmangësh lidhjet toksike? Përmes këtyre mënyrave

Le të jemi të sinqertë, të gjithë kemi pasur të bëjmë me njerëz dhe lidhje toksike në një moment a një tjetër.

Gjithsesi, është e rëndësishme që të identifikojmë marrëdhënien dhe personin toksik, në mënyrë që të ndërpresim ciklin.

Si?

Duke komunikuar kërkesat e tua në një marrëdhënie

Komunikimi i qartë të ndihmon që të kuptosh nëse personi tjetër është i duhuri apo jo.

Duke tejkaluar frikën nga refuzimi

Nëse po përjeton frikën e refuzimit, me shumë gjasa nuk do të arrish të komunikosh në mënyrë të qartë ndjesitë dhe mendimet e tua.

Duke mos injoruar “flamujt e kuq”

Nëse e vëren, mos e anashkalo.

Duke mos marrë misionin që të shërosh të tjerët

Mos harro: Nuk është detyra jote të shërosh të tjerët nga traumat dhe përvojat e së shkuarës.

Duke shmangur marrëdhëniet në të cilat e kërkon respektin me detyrim dhe ku nuk ndihesh kurrë mjaftueshëm.

Na beso, qëndrimi në një raport ku duhet të tregosh se ke vlera, është tejet lodhës dhe lëndues.

Duke ndërtuar së pari një marrëdhënie të shëndetshme me mendjen, trupin dhe zemrën tënde.

Për këtë të ndihmojnë: ndjekja e pasioneve të tua, kujdesi për veten dhe vendosja e kufijve me të tjerët. Sigurisht, edhe respektimi i këtyre të fundit.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Kioske32 minuta më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar49 minuta më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix55 minuta më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore58 minuta më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix1 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix1 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix1 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix1 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar12 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar12 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook