Lidhu me ne

Mix

Si të shmangësh lidhjet toksike? Përmes këtyre mënyrave

Si të shmangësh lidhjet toksike? Përmes këtyre mënyrave

Le të jemi të sinqertë, të gjithë kemi pasur të bëjmë me njerëz dhe lidhje toksike në një moment a një tjetër.

Gjithsesi, është e rëndësishme që të identifikojmë marrëdhënien dhe personin toksik, në mënyrë që të ndërpresim ciklin.

Si?

Duke komunikuar kërkesat e tua në një marrëdhënie

Komunikimi i qartë të ndihmon që të kuptosh nëse personi tjetër është i duhuri apo jo.

Duke tejkaluar frikën nga refuzimi

Nëse po përjeton frikën e refuzimit, me shumë gjasa nuk do të arrish të komunikosh në mënyrë të qartë ndjesitë dhe mendimet e tua.

Duke mos injoruar “flamujt e kuq”

Nëse e vëren, mos e anashkalo.

Duke mos marrë misionin që të shërosh të tjerët

Mos harro: Nuk është detyra jote të shërosh të tjerët nga traumat dhe përvojat e së shkuarës.

Duke shmangur marrëdhëniet në të cilat e kërkon respektin me detyrim dhe ku nuk ndihesh kurrë mjaftueshëm.

Na beso, qëndrimi në një raport ku duhet të tregosh se ke vlera, është tejet lodhës dhe lëndues.

Duke ndërtuar së pari një marrëdhënie të shëndetshme me mendjen, trupin dhe zemrën tënde.

Për këtë të ndihmojnë: ndjekja e pasioneve të tua, kujdesi për veten dhe vendosja e kufijve me të tjerët. Sigurisht, edhe respektimi i këtyre të fundit.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook