Lidhu me ne

Mix

Surpriza e Apple: Gjithçka rreth iPad Pro të ri (M2) dhe iPad (A14 Bionic)

Surpriza e Apple: Gjithçka rreth iPad Pro të ri (M2) dhe iPad (A14 Bionic)

Surpriza e Apple: Gjithçka rreth iPad Pro të ri (M2) dhe iPad (A14 Bionic)

iPad-ët e rinj janë zyrtarë. Evolucioni i tabletave Apple konfirmon të gjitha thashethemet e qarkulluara në periudhën e fundit, duke filluar me ato që kanë të bëjnë me një sektor harduerësh të aftë për të çliruar një fuqi informatike që sot nuk ka për t’u pasur zili me atë të kompjuterëve të linjës Mac. Janë modelet e shpallura, teknike të tyre specifikimet dhe çmimet e vendosura nga molla e kafshuar.

iPad Pro (2022) me Apple M2
Le të fillojmë me iPad Pro (2022) me zemrën e tij rrahëse të përfaqësuar nga çipi M2 që integron CPU me 8 bërthama, GPU me 10 bërthama dhe Motor Neural me 16 bërthama. Ai është projektuar për të ofruar një përvojë superiore “hover” me majë shkruese (të zbuluar tashmë në distancë 12 mm), regjistrim video ProRes, mbështetje për Wi-Fi 6E me shpejtësi deri në 2.4 Gbps dhe të gjitha veçoritë e sistemit operativ iPadOS 16.

Ndër specifikimet teknike janë Face ID, Thunderbolt, një sistem audio me katër altoparlantë. Prerjet e memories së brendshme janë 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB dhe 2 TB. Dy formate: me ekran 11-inç dhe 12,9-inç Liquid Retina XDR. Po aq ngjyra, argjendi dhe grija hapësinore.

E para është në dispozicion nga 1,069 € në versionin Wi-Fi dhe nga 1,269 € për versionin Wi-Fi + Cellular. E dyta, nga ana tjetër, nga 1,469 euro për edicionin Wi-Fi dhe nga 1,669 euro për Wi-Fi + Cellular (5G). Faza e para-porositjes fillon sot, dërgesat nga 26 tetori.

iPad (2022) me Apple A14 Bionic
Ekziston edhe iPad (2022) me ekranin e tij Liquid Retina 2360 × 1640 piksel 10,9 inç dhe çipin A14 Bionic nën kapuç: CPU 20% më i shpejtë, 10% përpunim grafik i përshpejtuar dhe bërthamë 16-Motor nervor. Kamerat përmirësohen (12 megapikselë e përparme me kënd të gjerë dhe 12 megapikselë e pasme për video 4K), vjen porta USB-C dhe ka gjithashtu mbështetje për Wi-Fi 6.

Touch ID është zhvendosur në butonin e sipërm. Nuk mungojnë as dy mikrofona. Dy opsione për sa i përket memories së brendshme, nga 64 ose 256 GB. E disponueshme në katër ngjyra të ndryshme: blu, rozë, e verdhë dhe argjend.

Fillon nga 589 euro për versionin Wi-Fi dhe nga 789 dollarë për versionin Wi-Fi + Cellular (5G). Gjithashtu në këtë rast, porositë paraprake do të fillojnë menjëherë me dërgesa nga data 26 tetor.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix8 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook