Lidhu me ne

Mix

A ruhet buka në frigorifer ?

A mund ta ruajmë bukën në frigorifer?

Sa kohë mund të qëndrojë në frigorifer? Maksimumi deri në 6 muaj

Does Bread Mold Faster in the Fridge? (Plus 6 Alternatives) -  wigglywisdom.com

Nëse e doni bukën, por blini sasi të mëdha nga disa furra buke të preferuara, atëherë jeni të detyruar të gjeni zgjidhje për ta ruajtur atë për një periudhë më të gjatë kohore. Dhe më e zakonshme është ngrirja.

Është e qartë se buka ruhet në frigorifer, por përpara se ta provojmë duhet të dimë disa këshilla bazë që sigurojnë konsumimin e saj të sigurt, sipas rregullave të higjienës.

Nuk e ngrijmë bukën pa ambalazhim

Ka kuptim që bukën tonë siç e kemi blerë nga furra të mos e marrim për ta futur në ngrirje, duke e mbështetur mbi mish ose produkte të tjera. Është e rrezikshme të rriten baktere ushqimore që do ta bëjnë atë të pasigurt për t’u ngrënë.
Prandaj duhet mbrojtur. Nëse kemi blerë diçka të paketuar nga supermarketi, gjërat janë më të thjeshta. E vendosim në frigorifer në paketimin e saj. Tani nëse e blejmë nga furra, e lëmë në letrën e saj dhe brenda në qesen e furrës ose e vendosim në një qese ose enë të posaçme për ngrirje, sidomos në atë që mbyllet hermetikisht.
Vetëkuptohet që për arsye sigurie nuk e vendosim përsëri në frigorifer bukën e shkrirë tashmë.

Si ta ruajmë bukën për një periudhë më të gjatë kohore?

Për të ruajtur sa më gjatë bukën, është mirë që në shtëpi të keni një tavë metalike për bukë. Buka mund të qëndrojë atje dhe të ruhet mirë deri në 5 ditë. Për të parandaluar zhvillimin e lagështirës, ​​mund të vendosim një patate ose një mollë të prerë në dysh në tepsi.

Nëse nuk kemi tavë, mund ta vendosim bukën në frigorifer që në fillim. Kini kujdes megjithatë, ne nuk përdorim qese plastike që lejojnë lagështinë të hyjë dhe ta prishë atë. Në frigorifer është mirë ta ruani në raftet e sipërme, të cilat kanë temperaturën më të ulët dhe do të lejojnë që të ruhet për një kohë më të gjatë.

Nëse zgjedhim ngrirjen, atëherë idealja është ta vendosim në një qese të veçantë me zinxhir që pengon hyrjen e lagështirës ose në një enë të veçantë për ngrirje që mbyllet hermetikisht. Sa kohë mund të qëndrojë në frigorifer? Maksimumi deri në 6 muaj.

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix4 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore4 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix4 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix4 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix4 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar15 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook