Lidhu me ne

Gatime

Si të bëjmë bukë shtëpie ? Receta e bukës nga e cila mund të hani sa të doni

16COOKING NOKNEADBREAD1 videoSixteenByNineJumbo1600
Dhe aspak nuk na çudit që kjo bukë nuk përmban fare drithëra.
Steven Gundry, nga Nebraska, autor i librit “Paradoksi i bimëve” e ka quajtur “pothuajse bukë”, dhe nuk përmban sojë, tharmë as gluten. Dhe duket pothuajse si bukë!
Nga çfarë përbëhet? Nga të bardhat e vezëve, mielli integral, vaji i kokosit, mielli i kokosit, mielli i patates së ëmbël, mielli i lajthisë, gjalpi i bademit dhe nga disa shtojca. Sipas recetës së tij, një copë e kësaj buke ka 90 kalori.
Natyrisht, dr. Gundry i ka iniciuar edhe prodhimin, prandaj nuk dëshiron ta zbulojë receten e plote.
Mirëpo, duke pasur parasysh që edhe vetë ka thënë që inspirimi për bukën ka ardhur nga paleo-ushqimi, i cili është i pasur me receta për bukë nga përbërës të ngjashëm, edhe ju mund ta bëni ndonjë nga versionet tuaja të “pothuajse bukës” së shëndetshme.

Ne kemi zgjedhur tani për tani njërin ndër më të popullarizuarat në internet, ndërkaq ju mund të hulumtoni variacione te ndryshme.

Përbërësit e recetës:
2 filxhanë miell integral
1/3 gotës + 1 lugë fara lini
½ lugë të vogla kripë,
1 lugë e vogël sodë buke,
½ filxhan qull misri,
6 lugë gjalpë,
4 vezë,
1 lugë e vogël uthull molle,
½ gote kos i bardhe.

Përgatitja:
Në tepsi të madhe përzieni të gjithë përbërësit pluhur dhe farat.Në tigan shkrini gjalpin dhe lëreni 5 minuta të ftohet.
Përzieni gjalpin e shkrirë me vezët, uthullën dhe kosin.
Me lugë përzieni përbërësit e njomë dhe të thatë derisa të bëhen si brume i bute.
Kujdes të mos e teproni me përzierjen, sepse do të bëhet shumë e ngjeshur.
Vendoseni për pjekje pasikeni shtruar leter pjekie ne ene. 
Piqeni në 175 gradë, rreth 25 minuta (kontrollojeni  për të qenë të sigurt a është e pjekur).
Lëreni bukën të ftohet në furrë, pastaj priteni në feta të holla dhe shërbejeni.

MË TEPËR

Radar5 orë më herët

Berisha: Na duhet një lëvizje e madhe për të shpëtuar Shqipërinë

Berisha: Na duhet një lëvizje e madhe për të shpëtuar Shqipërinë Kreu demokrat, Sali Berisha, gjatë një takimi me anëtarët...

Radar5 orë më herët

Inceneratorët/ Gazetari: Prokuroria nuk ndihet, janë marrë miliona me fatura fiktive

Gazetari Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri ka ngritur disa pyetje në lidhje me skandalin e dy të moshuar të cilët...

Radar5 orë më herët

Si më mashtruan dy personat misteriozë të inceneratorëve (INTERVISTA E PLOTË)

E moshuara Haxhire Gurakuqi, me “biznes 30 milionë dollarë” në Lezhë ka treguar si ka rënë pre e mashtrimit. Në...

Radar5 orë më herët

Inceneratorët/ Berisha: Mafia Rama-Veliaj krijuan 24 ndërmarrje për të vjedhur buxhetin

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi gjatë takimit me FRPD se mafia Rama-Veliaj kanë krijuar 24 ndërmarrje në funksion...

Kioske10 orë më herët

Njeriu i Ri – Nga Edison Ypi

Njeriu i Ri Për të ngrënë i bën Mami. Mendjen ia rrit Babi. Punën ia gjen Miku. Rrogën ia jep...

Stil10 orë më herët

Si të ulni tensionin e lartë me dy metoda natyrale

Tensioni i lartë i gjakut është një problem shumë i përhapur shëndetësor. Nëse nuk trajtohet siç duhet, hipertensioni mund të...

Stil12 orë më herët

Adele flet për rënien nga pesha: Më ndihmoi me ankthin

Adele ka folur së fundmi për humbjen e saj dramatike të peshës dhe sesi ka ndikuar në problemet e saj...

Stil12 orë më herët

Apple Watch 8, ora e re mund të masë temperaturën

Seria e ardhshme orëve Apple Watch 8, që do të dalë në shtator, do të ketë gjithashtu një sensor që...

Stil14 orë më herët

Pse e kam barkun shumë të fryrë edhe pas lindjes?

Çfarë është diastaza recti? Diastasis recti është ndarja e pjesshme ose e plotë e rectus abdominis, ose muskujt “six pack”...

Stil14 orë më herët

4 arsye pse duhet të hani një lugë mjaltë përpara gjumit

Vlerat e mjaltit për shëndetin janë të provuara shkencërisht dhe jo më kot ai njihet si ‘ari i lëngshëm.’ Prej...

Facebook