Lidhu me ne

Gatime

Si të bëjmë akullore shtëpie ?

Akullore Shtëpie me Kos – E Freskët me Shije të Mrekullueshme

nga AgroWeb

Mund ta shijoni akulloren tuaj me pak reçel, apo dhe duke e shoqëruar me fruta të stinës. Foto: Flickr

Akullorja me kos është një ëmbëlsirë e freskët e përgatitur me tre përbërës që mund të gjenden fare lehtë në shtëpitë tuaja.

AgroWeb.org ju sjell një recetë të shpejtë, që ju jep mundësinë të përgatisni pa shumë mundim këtë akullore perfekte për motin e nxehtë.

Mund ta shijoni akulloren tuaj me pak reçel, apo dhe duke e shoqëruar me fruta të stinës.

Duke qenë se përbërësi kryesor është kosi, kjo akullore është perfekte dhe për ata që nuk i preferojnë ëmbëlsirat shumë të ëmbla.

Përbërësit për 700 gr akullore

Kos i freskët 500 ml

Pana e lëngshme 125 ml

Qumësht 125 ml

Sheqer 120 gr

Vanilje 10 gr

Përgatitja

Për të përgatitur këtë akullore, hedhim panën dhe qumështin në një tas pak të madh, dhe aty shtojmë sheqerin.

E rrahim me telin e gatimit duke u kujdesur që kokrrizat e sheqerit të jenë shkrirë plotësisht.

Kjo do të mundësoj që sheqeri të mos ngeli i fortë dhe që masa jonë të lidhet.

Më pas shtojmë dhe vaniljen për t’i dhënë akullores një aromë akoma dhe më të mirë.

Pasi këto përbërës të kenë formuar një masë homogjene, AgroWeb.org ju udhëzon të shtoni pak nga pak kosin.

Nëse përdorni kosin e përgatitur në shtëpi, sigurohuni që të keni hequr ujin që ai lëshon.

Nëse ju e hidhni bashkë me ujin, kur ta vendosni në ngrirje akullorja do të formojë copëza akulli, që i prish shijen.

Pasi të keni mbaruar me kosin, vendoseni tasin në banjëmari me ujë të ftohtë me akull, dhe vazhdoni ta trazoni derisa temperatura e masës të jetë ftohur.

Më pas mjafton që ta mbuloni tasin me kapak dhe ta vendosni në ngrirje për të paktën dy orë.

Duke qenë se kjo akullore nuk ka nevojë për vezë, është shumë e lehtë, dhe mund të jetë perfekte për t’u shërbyer si në drekë dhe në darkë.

AgroWeb.org ju sugjeron t’i shtoni akullores suaj copëza çokollate apo fruta të thata sipas dëshirës. /AgroWeb.org

MË TEPËR

Kryesore4 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix4 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix5 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix5 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix5 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix5 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix5 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix5 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix15 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix15 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook