Lidhu me ne

Gatime

Si të bëjmë Briosh ?

Briosh

Koha e përgatitjes: 40 minuta

Koha e gatimit: 35 minuta

Vështirësia mesatare

Për 8 briosh

Përbërësit

450 gr miell, 4 vezë në temperaturë dhome, 100 ml qumësht, 190 gr gjalpë në temperaturë mjedisi, 2 lugë gjelle kripë e hollë, 50 gr sheqer i imët, 7 gr maja, një vezë për lyerjen e brioshëve.

Për mbushje

Çokokrem, reçel të ndryshëm, proshutë, djath etj.

Përgatitja

1. Hidh miellin në një tas të thellë. Shtoni kripën dhe sheqerin në dy pjesë të ndryshme të brumit.

2. Shtoni majanë në anën ku hodhët sheqerin.Përzjeni me duar miellin.

3. Ngrohni qumësht sa të vaket pak (jo të jetë i nxehtë).Shtojeni tek mielli dhe në mungesë të një brumatriçeje, punojeni ngadalë me dorë. Shtoni vezët një e nga gradualisht për një periudhë prej 10 minutash.

4. Po gradualisht shtoni gjalpin e zbutur. Procesi i shtimit të gjalpit duhet të zgjasë 5-8 minuta. 

5. Gjatë punimit tërhiqni brumin nga cepat në mënyrë që të zbutet.

6. Pas këtij procesi, vendoseni brumin në një tas, mbulojeni me peshqir dhe lëreni të vijë për 1-2 orë. Kur të dyfishojë vëllimin brumin kalojeni në frigorifer për një orë.

7. Ndajeni brumin në 8 pjesë të barabarta ( ju këshillojmë t’i peshoni). Pluhrosni sipërfaqen e punës me miell dhe hapni secilin topth brumi me petës.

8. Jepini formën trekëndore dhe nëse doni vendosni në qendër mbushjen e preferuar.

9. Rrotulloni cepat nga baza drejt majës për t’u dhënë formën e brioshëve të të pastiçerisë.

10. Shtroni letër kuzhine në tavë dhe vendosni brioshët në distancë nga njëri –tjetri. Rrihni të verdhën e vezës dhe lyeni secilin briosh me të verdhat e vezëve.

11. Lërini 30 minuta të tjera të ridyfishojnë vëllimin dhe piqini në 160/180 gradë për 30-35 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

12. Lërini 20 minuta të ftohen para se t’i shërbeni

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix8 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook