Lidhu me ne

Gatime

Doughnuts, petullat amerikane

Doughnuts, petullat amerikane

Koha e përgatitjes: 45

Koha e ardhjes së brumit: 4 orë

Qëndrimi në frigorifer: 1 natë

Koha e gatimit:30-40 minuta

Për 20 copë doughnuts

Përbërësit

500 gr miell, ½ lugë çaji kripë, 3-4 lugë gjelle sheqer, 1 lugë çaji esencë vanilje, 1 lugë gjelle maja,125 gr gjalpë i shkrirë, 4 vezë, 150 ml qumësht i vakët, rreth 2 litra vaj luledielli për skuqje, sheqer kaf për pudrosje.

Përgatitja

· Në 150 gr qumësht të vakët tresni majanë dhe 4 lugë sheqer të bardhë. Lëreni sa të bulëzohet dhe shtoni miellin, kripën, esencën e vaniljes dhe vezët. Përziejini mirë me një rrahës elektrik për rreth 8 minuta  derisa brumi të shkëputet nga ena. Lëreni brumin të pushojë për një minutë.

· Vendoseni rrahësin e brumit përsëri në punë me shpejtësi mesatare dhe shtoni nga 25 gr gjalpë kohë pas kohe. Kur brumi të ketë thithur komplet gjalpin, punojeni me shpejtësi të lartë për 5 minuta të tjera. Brumi duhet të jetë elastik.

· Mbuloni brumin me qese kuzhine ose një peshqir të pastër dhe lëreni të vijë deri sa të dyfishojë vëllimin. Ripunoni brumin dhe të mbuluar lëreni në frigorifer për gjithë natën.

· Të nesërmen nxirrni brumin nga frigoriferi dhe ndajeni në 20 copë, 50 gr secila.

· Me petës hapni në formë rrethore brumin në diametrin e një filxhsni çaji. Vendosini në një tavë ku keni shtruar letër pjekjeje dhe të plurohsur me miell. Vendosini në distancë nga njëra-tjetra. Mbulojini përsëri me qese kuzhine dhe lërini të vijnë për 4 orë.

· Vendosni një tigan të thellë në zjarr. Hidhni vajin deri në gjysmën e lartësisë së tiganit. Nxehni vajin në temperaturë 180 gradë C. Me kujdes hidhni petullat në vajin e nxehtë. Në varësi të tiganit tuaj skuqni 2-3 petulla për çdo radhë.

· Skuqini petullat për 2 minuta nga secila anë, derisa të marrin ngjyrë të artë. Gjatë skuqjes ato dalin mbi vaj, ndaj rrotullojini me një pirun për petulla.

· Largoni petullat nga zjarri me ndihmën e një luge me vrima dhe vendosini mbi një letër kuzhine. Në një pjatë hidhni sheqer kaf. Kaloni aty petullat nga të dyja anët sa janë akoma të nxehta.

· Nëse dëshironi të mbushni petullat, bëni një çarje të vogël me thikë në anët që bashkojnë brumin.

· Me ndihmën e një qeseje pastiçerie mbushini me mbushjen e parapëlqyer. Rekomandohet të shërbehen sapo të mbushen.

Doughnuts, petullat amerikane
Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook