Lidhu me ne

Gatime

Receta Speciale e Lakrorit të Shijshëm Që Përgatit Eli Fara

nga AgroWeb

Eli Fara tregon se ka mësuar të gatuajë që e vogël e deri sot kuzhina mbetet pasion i saj. Foto: Weblibrary

Është padyshim ndër këngëtaret më të dashura për të gjithë shqiptarët.

Eli Fara mbetet një ikonë në skenën e këngës shqiptare, por pasioni i saj nuk është vetëm kënga por edhe gatimi.

AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e përgatitur nga Eli Fara të lakrorit me qepë e domate.

Një recetë tipike tradicionale, që këngëtarja e njohur e ka rrëfyer hap pas hapi në emisionin “Kush Vjen Për Drekë” në Tv Klan.

Eli Fara tregon se ka mësuar të gatuajë që e vogël e deri sot kuzhina mbetet pasion i saj.

“E gjej kohën përherë kohën për të gatuar sepse kuzhinën unë e kam pasion. Eksperimentoj, më pëlqen edhe të sajoj një recetë shpejt e shpejt. Kam mësuar të gatuaj që e vogël. Duke qenë një familje me shumë fëmijë, prindërit në punë, jemi mësuar që të vogla të shohim se si gatuhej, si fillim me gatime të vogla. Sigurisht që në Korçë, amvisat kanë traditë hapjen e petëve. Të jesh vajzë nga Korça duhet me patjetër të hapësh petë ” thotë Eli Fara.

Ndiqni më poshtë, këshillat e Eli Farës se si të përgatisni sipas recetës së saj lakrorin me domate.

Përbërësit

500 gr Miell

Niseshte (për pudrosjen e petëve)

3 kokrra qepë

3 kokrra domate

Kripë

Vaj Ulliri

250 ml ujë i vakët

Përgatitja

Si fillim, grini qepë shumë imët.

Më pas, pastroni domatet nga lëkura dhe grijini imët edhe ato gjithashtu.

Vendosni një tigan në zjarr, shtoni vaj ulliri dhe shtoni qepët e grira imët.

Sapo qepët të jenë bërë transparente, shtoni domatet e grira,

Kaurdisni të gjitha bashkë, shtoni kripë dhe lëreni në zjarr derisa uji i domateve të shterojë dhe masa të ketë marrë formën e salcës.

Largojeni nga zjarri dhe lëreni mënjanë.

Ndërkohë, nisni me përgatitjen e brumit.

Si një amvisë e vërtetë korçare, Eli Fara këshillon se mielli para se të përgatitet si brumë duhet të sitet.

Pasi ta sitni, shtoni pak kripë, dhe nisni duke e punuar duke shtuar ngadalë ujë të vakët.

Punojeni me duar derisa brumi të marrë një masë kompakte dhe të njëtrajtshme.

Më pas, brumin e përftuar lyejeni më pak vaj ulliri dhe ndajeni në 10 toptha të vegjël.

Secilin prej topthave hapeni në formën e një pete të vogël sa pëllëmba e dorës dhe secilën prej petëve të hapura lyejeni me vaj ulliri.

Nisni më përgatitjen e dy petëve duke përdorur pluhurosjen e tyre me niseshte në mënyrë që të mos ngjiten dhe hapen shpejt.

Vendosni njëra pas tjetrës pesë e nga pesë petët e vogla që keni hapur.

Hapni pesë petët e para të vogla që keni vendosur një mbi një, në një petë të vetme.

Merrni një tepsi, lyejeni me vaj ulliri, shtroni aty petën e parë që keni hapur,

Shtoni mbi petë salcën e përftuar me domate dhe qepë dhe vijoni me hapjen e petës së dytë me pesë petat e vogla që keni vendosur një mbi një.

Vendosni petën e dytë mbi petën me salcën e domates me qepë dhe bashkoni anët e dy petëve duke i kthyer nga brenda, në mënyrë që masa me qepë dhe domate të mos dalë nga petët.

Piqeni në furrë me temperaturë maksimale për 30 – 40 minuta derisa sipërfaqja e lakrorit të ketë marrë pamjen e mrekullueshme të pjekjes./AgroWeb.org

MË TEPËR

Kioske4 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar4 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix5 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar15 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook