Lidhu me ne

Gatime

Si të bëjmë krepa për mëngjes, receta e vërtetë franceze

Kahvaltılık Krep Bohçaları Tarifi, Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım) -  Yemek.com

Franca është e njohur në mbarë botën për larminë e ëmbëlsirave, për rafinimin që dallon kuzhinën e saj dhe mund të them me siguri që edhe mëngjesi francez nuk mbetet pas. Francezët janë mjeshtrit e brumit sfoliat me të cilin përgatisin kroasantë dhe pain au chocolat, që nuk mungojnë kurrë në mëngjesin e tyre.

Për një mëngjes të “vërtetë” francez, idealja është të shkojmë në Paris, të rehatohemi në një bistro, në pritje që kamerieri xhentil të na sjellë porosinë. Por, në mungesë të kësaj mundësie, përse të mos ndihemi edhe ne pak “francezë”, duke përgatitur me duart tona diçka tipike të mëngjesit të tyre dhe të shërbyer bukur në një tavolinë në kopsht?


Kam udhëtuar shpesh në Francë dhe mund të them se ashtu si Francën, adhuroj edhe mëngjesin e saj. Aroma e kroasantëve të ngrohtë, bageta të lyera me gjalpë dhe reçelra të përgatitur në shtëpi, krepat e ngrohtë të sapo bërë, kekët e tyre me limon; të shoqëruara të gjitha me kafe ose çaj, të bëjnë ta nisësh bukur ditën. Ja receta per krepa te vertete franceze
Për brumin:


200g miell ● 2 vezë ● 40g sheqer ● 500ml qumësht ● 1 majë thike kripë ● Gjithashtu na duhet: pak gjalpë për skuqjen e tyre ● reçelra të ndryshëm për t’i servirur


Përgatitja:
1. Përziejmë të gjithë përbërësit për brumin në një tas dhe si rezultat kemi një brumë të hollë. E lëmë të pushojë për një orë.
2. Marrim një tigan të sheshtë, e vëmë në flakë të mesme. Lyejmë tiganin me pak gjalpë dhe fshijmë me letër kuzhine gjalpin e tepërt. Marrim brumë me garuzhde dhe e hedhim në tigan. E shpërndajmë brumin në të gjithë tiganin duke e rrotulluar këtë të fundit dhe i pjekim krepat për pak minuta nga të dyja anët.
3. I shërbejmë krepat të nxehtë, të shoqëruar sipas dëshirës me reçel, mjaltë, etj.

Me teper

Stil2 ditë më herët

Pse keni puçrra edhe pas të tridhjetave?

Nëse jeni të irrituara nga njollat që keni menduar se do të linit pas në vitet adoleshente, nuk jeni vetëm....

Stil2 ditë më herët

Çfarë është Dubai Porta Potty!

Nga java e kaluar fjalët kyçe si ” Dubai Porta Potty TikTok ” janë ndër më të kërkuarat. Që kur...

Stil2 ditë më herët

Kilet e tepërta shkaktojnë kancer

Pesha e tepërt është përgjegjëse për pothuajse 4% të kancerave në të gjithë botën dhe kjo përqindje do të rritet...

Stil2 ditë më herët

5 zakone të përditshme për të jetuar sa më gjatë

Respektimi i disa zakoneve të shëndetshme dhe një mënyrë jetese që plotëson kërkesat e shëndetit mund të shtojnë vite në...

Stil2 ditë më herët

Si u dobësua Kim Kardashian 7 kilogramë në tre javë që të hynte në fustanin e Marylin Monroe!

  Pasi befasoi publikun me pamjen e saj e veshur me fustanin e Marylin Monroe në Met Gala, Kim Kardashian...

Stil2 ditë më herët

Gjethet e dafinës, benefitete e përdorimit për flokët, lëkurën dhe gjakderdhjen

Dafina ka në përmbajtjen e saj një nivel të lartë të mineraleve si bakri, kaliumi, kalcium, mangani, hekuri, zinku dhe...

Stil2 ditë më herët

Beteja e gabuar me kilogramët/ Rënia e shpejtë në peshë dëmton shëndetin

Për të veshur fustanin ikonik, 60 vjeçar të Merylin Monroe-s, influencerja me famë botërore Kim Kardashian tregoi, se u desh...

Stil2 ditë më herët

Javët e para të shtatzanisë. Çfarë duhet të bëni?

Javet e para te shtatzanise. Cfare duhet te beni? Javët e para të shtatzanisë janë të vështira por edhe të...

Stil2 ditë më herët

Efektet që ka stresi në shtatzani te bebi

Efektet qe ka stresi ne shtatzani te bebi A mund ta dëmtojë bebin stresi gjatë shtatzanisë? Nëse gjendeni në situatë...

Stil2 ditë më herët

Lindja e parakohshme, çfarë duhet të dini rreth saj

Lindja e parakohshme, cfare duhet te dini rreth saj Cfarë nënkuptojmë me lindje të parakohshme? Lindje e parakohshme apo ndryshe...

Facebook