Lidhu me ne

Gatime

Si të bëjmë krepa shtëpie ?

Krepa shtëpie

Përbërësit të cilët nevojiten që të bëjme 5 krepa:

500 ml qumësht;
250 gr miell;
3 kokrra vezë;
50 gr sheqer;
1 majë luge kripë;

Përgatitja e krepave:

Në një enë qelqi, hedhim miellin dhe pak kripë. I trazojmë dhe shtojmë me ngadalë qumështin duke e trazuar vazhdimisht që mos të krijohen kokrriza.


Shtojmë edhe vezët e rrahura më parë me një pirun. Vazhdojmë ta rrahim mirë masën. Shkrijmë gjalpin dhe e bashkojmë te masa e përgatitur, (duhet të kemi kujdes që gjalpi të mos jetë i nxehtë). Përziejme mirë të gjithë përbërësit derisa të arrijmë një masë të lëngshme e homogjene.


Ndërkohë nxehim tiganin ku do të përgatiten krepat. Hedhim mbi tigan, në qendrën e tij, një garuzhde me masën e përgatitur. E hapim mirë duke përthyer tiganin ose nëse keni mund të përdorni mjetin që hap krepin, i cili është prej druri e ka një formë T.


E lëmë të piqet krepi përreth një minutë e më pas e kthejmë nga ana tjetër që të piqet edhe këtej. E hedhim në një pjatë e vazhdojmë kështu derisa të kemi mbaruar gjithë brumin e përgatitur. Pasi janë pjekur, mbushjen mund ta bëjmë sipas dëshirës. Krep të ëmbël si në rastin me çokollatë apo dhe të kripur me proshutë, djathë etj.

MË TEPËR

Radar6 orë më herët

4 vite gënjeshtra të Ramës për gjobën e Beketit

Për vite me radhë kryeministri shqiptar i ka thënë vazhdimisht publikut, se asnjë lek i taksapaguesve shqiptar nuk do të...

Mix6 orë më herët

Universitetet më të vjetra në botë, të cilat janë ende sot në funksion

Universitetet më të vjetra në botë të cilat janë ende në funksion sot janë: 1. Universiteti i Bolonjës – Itali...

Radar7 orë më herët

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas Në tregun vendas është zgjeruar pesha e qumështit të importuar, duke...

Radar7 orë më herët

Donald Trump kryeson thellë ndaj çdo rivali republikan – Sondazhi

Ish-presidenti Donald Trump po udhëheq çdo sfidues të mundshëm republikan jo vetëm në një grup hipotetik, por kokë më kokë,...

Kioske1 ditë më herët

Sa është norma e korrupsionit në Shqipëri?

Operacioni i fundit i SPAK, si dhe rasti tjetër në gjykim, ai i incineratorit të Elbasanit, sugjeron se norma e...

Radar1 ditë më herët

Joe Biden nuk është i aftë për të rikandiduar

“As fizikisht, as mendërisht”, doktori i Obamës: Biden nuk është i aftë për të rikandiduar Një ish-doktor i Shtëpisë së...

Mix1 ditë më herët

Përdorimi i telefonit pas orës 22 mund të sjellë pasoja të rënda psikologjike

Pas orës dhjetë të darkës celulari duhet fikur. Është një urdhër që prindërit ua thonë fëmijëve adoleshentë, sidomos nëse kanë...

Mix1 ditë më herët

Detaje nga filmi “Spider Man 4”

Fansat fillimisht besuan se filmi Spider Man i drejtuar nga Tom Holland dhe Zendaya do të përfundonte me Spider-Man: No...

Mix1 ditë më herët

Si të shpëtoni nga kallot në këmbë dhe duar – Metodat natyrale

Çfarë dëshiron gjithkush gjatë verës në lidhje me lëkurën është që ajo të jetë sa më e butë dhe e...

Mix1 ditë më herët

Cila është temperatura ideale e ajrit në dhomën e gjumit

Disa faktorë mund të ndikojnë në gjumë dhe një prej tyre është temperatura në dhomën ku flini. Një studim zbuloi...

Facebook