Lidhu me ne

Mix

Sa kohë mund të qëndrojnë vezët e ziera në frigorifer pa u prishur?

vez

Sa ditë pas zierjes janë të sigurta për t’u ngrënë vezët e ziera dhe si e dimë se ato nuk bëjnë më?

Nutricionistët shpesh i referohen vezëve si ushqimi më i përsosur në planet, sepse ato përmbajnë të nëntë aminoacidet thelbësore, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave. Kjo është arsyeja pse është mirë të keni disa vezë të ziera në konsumim, si një meze të lehtë e të shëndetshme, për një sanduiç, apo edhe në sallata.

Vezët e ziera ruhen në frigorifer për rreth një javë pasi të jenë zier, megjithatë kohëzgjatja e tyre ndikohet nga sa të freskëta ishin kur ishin zier.

Për t’i qëruar apo jo?

Kjo është pyetja tjetër. Nëse do t’i përdorni vezët e ziera brenda dy ditëve në vijim, është mirë t’i mbani të qëruara, sepse sa më shumë të kalojë koha aq më e vështirë është që të zhvishen. Megjithatë, nëse keni ndërmend t’i konsumoni për më shumë se dy ditë, atëherë mbajini në lëkurë, që të mos thahen.

Si të dalloni nëse vezët e ziera janë të prishura

Gjithmonë besoni hundës tuaj për të treguar nëse vezët tuaja nuk janë më të përshtatshme për konsum. Nëse nuk jeni të sigurt, hidhini një sy pamjes së tyre. Nëse vëreni një strukturë rrëshqitëse, ngjitëse dhe një ngjyrë gri të hapur, atëherë duhet t’i hidhni ato.

Si t’i ruani ato

Ashtu si vezët e papërpunuara kanë nevojë për frigorifer, po ashtu edhe ato të ziera. Pasi t’i qëroni, vendosini në një enë ushqimore hermetike dhe vendosini në frigorifer. Shtimi i një peshqiri të lagur në enë do t’i mbajë ato të freskëta më gjatë.

A futen në frigorifer në ngrirje?

Ndërsa vezët e gatuara, të tilla si vezët e fërguara, mund të ngrihen, nuk rekomandohet ngrirja e vezëve të ziera. Ato do të bëhen më të forta dhe më elastike dhe përgjithësisht më rezistente.

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix8 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix8 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore16 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal16 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook