Lidhu me ne

Mix

Mjalti, ilaçi më i mirë për këtë problem të fëmijëve

Mjalti, ilaçi më i mirë për këtë problem të fëmijëve

Kollitja e fëmijëve është një nga problemet më të zakonshme. Nuk është e rrezikshme, por është shumë e bezdisshme, sidomos kur shfaqet natën, duke prishur gjumin. Kjo është arsyeja pse prindërit shpesh kërkojnë “mjete të mrekullueshme” që mund të lehtësojnë kollën e një fëmije. Ndër këto, një nga më efektivet dhe me më pak efekte anësore është mjalti. Konfirmimi vjen nga Instituti Kombëtar për Shëndetin dhe Shëndeti Publik në Angli.

Një mekanizëm mbrojtës

Kolla është një mekanizëm mbrojtës i trupit për të përzënë trupat e huaja që pushtojnë rrugët e frymëmarrjes dhe për të eliminuar sekrecionet e tepërta që akumulon mukoza e orofaringut, laringu, traket dhe bronket. Prandaj, është një simptomë pozitive, e nevojshme për trupin që të rivendosë një gjendje normaliteti dhe për të hequr një kërcënim të mundshëm. Prandaj ajo nuk duhet të luftohet, përveç në raste të caktuara, por vetëm “të zvogëlohet”, në mënyrë që të mos i shkaktojë siklet fëmijës.

Antibiotikët pothuajse nuk janë të nevojshëm

Shumë prindër, të përballur me një kollë të fortë, mendojnë se zgjidhja e vetme është një trajtim antibiotik. Në vend të kësaj, në shumicën e rasteve, këto barna nuk janë vetëm të panevojshme, por ato janë gjithashtu të dëmshme. Përdorimi i tyre kur nuk janë të nevojshme rrit rezistencën e trupit ndaj tyre, kështu që organizmi nuk do të reagojë kur të jenë vërtet të nevojshme.

Produktet natyrore

Për këtë arsye autoritetet britanike kanë vendosur që të përfshijnë një kapitull të veçantë për menaxhimin e kollës së fëmijës, në shkallë të parë duke rekomanduar përdorimin e produkteve të “vetëkujdesit” si mjalti, barna dhe ilaçe të llojeve të ndryshme. Në veçanti, ekspertët kanë cituar hulumtime se mjalti është në gjendje të zvogëlojë dukshëm shpeshtësinë dhe ashpërsinë e kollës.

Udhëzimet e reja

Sipas mjekëve britanikë, antibiotikët duhet të përdoren vetëm në rastet më komplekse dhe afatgjata dhe te pacientët që kanë rrezik për komplikime.

Ta dini!

Nëse fëmija ka kollë, është e rëndësishme që trupi i tij të hidratohet. Çajin dhe qumështin mund ta kombinoni me mjalt që ndihmon edhe sekrecionet.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook