Lidhu me ne

Letersi

Poezi nga Frederik Rreshpja


Albert Z. ZHOLI: Frederik Rreshpja nuk ishte poet, i cili vetëm shkroi  poezi, por edhe jetoi poetikisht - Radio Kosova e Lirë

Poezi nga Frederik Rreshpja

UDHA E LIQENIT

Unë kam kaq nevojë për ty,
Më shumë se ky liqen për përrenjtë.
Se dora ime nuk rastësisht mbi supin tënd
Si bien duart e shelgjeve të reja mbi supet e valëve.
Dhe në qoftë se ndonjëherë ikën
(mos e thuaj!),
Ashtu si ikin dhe ndërrojnë drejtim përrenjtë
(ah, mos e thuaj!),
Diku në brigjet e shpirtit tim do kumbojë
Kënga e lashtë popullore e liqeneve të tharë,
Duke imagjinuar ardhjen tënde,
si ndër legjenda,
në formën e shiut
ose formën e vesës,
mbi rërën e orëve,
bile mbi vite të tëra;
se dora ime nuk ra rastësisht mbi supin tënd,
si bien duart e shelgjeve mbi supet e valëve!

LIRIKË

Po ik nga bregdeti.
Ndër mend i kam ende
Portokallet që më ngjajnë me yjet e verës.
Tani,
lamtumirë!
Nën këto mijra drita të vogla që i lëkund era në muzg
Mbledh motivet ajrore të rivierës.
Ujna të qeta,
të dashtuna mu si kangë himarjote,
U dëgjoj që dallgëzonin brenda meje si ujvarë.
Po niset autobusi.
Portokalle, digjuni mbi mue!
Gjithë peizazhi rrotull rend në dritare…

ALPET

Lugina të kaltërta,
ku mbijnë agimet.
Përrenj që zbresin si kope të bardha,
Shkrepa pleq,
të menduam,
të vrazhdë.
Dhe,
përmbi këta,
Buzëqeshja e kaltër e qiellit.

MË MORI MALLI PËR DETIN!

Për fjalët e ngrohta të ojnikut,
Për hijet e dridhshme të anijeve
Që zgjaten deri te yjet
Dhe për netët peshkatare,
Kur çan valët tehu i mprehtë i hanës.


Më mori malli për dritat e dashtuna të Durrësit
Që i kundroja mbrëmjeve,
në breg të tij;
Më mori malli
Ndaj endem,
endem
Nën vargje të tilla që stërpikin kaltërsi.

ATËHERË VAR KËTË KËNGË

N’krahnorin tand të hekurt, si dekoratë,
Këtë kangë të ngarkueme
Me siluetat e qyteteve tona,
Me mbrëmjet, yjet dhe hijet e maleve tona
Që të shkëlqejnë nën dritën e predhave t’tua
Kur terri, po guxoi, të shtrihet në anën tonë.

Atëherë var këtë këngë

N’krahnorin tand të hekurt, si dekoratë,
Këtë kangë të ngarkueme
Me siluetat e qyteteve tona,
Me mbrëmjet, yjet dhe hijet e maleve tona
Që të shkëlqejnë nën dritën e predhave t’tua
Kur terri, po guxoi, të shtrihet në anën tonë.

LIRIKË FSHATI

Lamtumirë!
U flas fushave, lumit, korijes.
Më duhet të dal nga ky peizazh i bukur.
Unë vetë jam tani një lëvizje ngjyrash
Prerë nga pëlhura e gjelbër e luadheve.
E di që era e kories do të thërrasë breglumit,
ku janë ulur shelgjet si ciganë…

Fshat i dashur!
Këtu edhe delet më njohin,
se unë kam pirë me barinjtë në çdo stan.
Dhe kooperativistët pleq dalin gardheve:
-Fred, eja në kopshtin me mollë!
Zjarret e vogla të çibukëve, si flutura alle,
Lëvizin dhe mblidhen nëpër kopshte.

MË TEPËR

Mix6 orë më herët

Sa ndikon mungesa e gjumit në shëndetin e syve – Efektet në shikim

Gjumi është thelbësor për rimëkëmbien e trurit, shërimin e trupit dhe shëndetin e syve. Mungesa e tij ka ndikim të...

Mix7 orë më herët

Tobey Maguire dëshiron (dhe është gati) për një tjetër film nga Marvel në rolin e “Spider-Man”

Spider-Man-i i parë në Hollywood nga epoka moderne u luajt nga Tobey Maguire në fillim të viteve 2000. Një ekskluzivitet...

Mix7 orë më herët

Një nga fustanet më të famshëm të Princeshës Diana shitet për 480 mijë dollarë

Mund të mos jetë aq i famshëm sa fustani “i hakmarrjes”, por ky fystan ngjyrë vjollcë konsiderohet po ashtu një...

Mix7 orë më herët

Harry Styles i grisen pantallonat në skenë para ‘fiksimit’ të fëmijërisë

Jennifer Aniston mori pjesë në një koncert të Harry Styles të enjten – dhe dëshmoi një incident. Siç ndodh zakonisht...

Mix7 orë më herët

Meghan Markle merr goditjen e fortë nga familja, motra e saj e quan gënjeshtare: Jemi të lënduar nga fjalët e saj

Gjysmëmotra e Meghan Markle, Samantha Markle, ka nisur sërish sulmin e saj ndaj Princit Harry dhe Meghan. Vetëm disa javë...

Mix7 orë më herët

Qytetet më të ftohta në planet, ku temperatura shkojnë deri në -51°C

Temperaturat nën zero dhe vëllime të mëdha akulli në Rusi, Kinë, Alaskë, Mongoli dhe Kazakistan. Një udhëtim në një nga...

Mix7 orë më herët

Sa kohë t’i ruani vezët e ziera në frigorifer?

Nutricionistët shpesh i referohen vezëve si ushqimi më i përsosur në planet, sepse ato përmbajnë nëntë aminoacidet thelbësore. Kjo është...

Mix8 orë më herët

Diabeti tek të rinjtë, shkaqet dhe simptomat e hershme

Një studim i botuar në revistën BMJ zbuloi se çdo vit, gjithnjë e më shumë të rinj diagnostikohen me diabet...

Mix8 orë më herët

Taylor Swift publikon videoklipin e këngës “Lavender Haze”

Taylor Swift ka publikuar së fundmi  videoklipin për këngën “Lavender Haze”. Videoja përshtatet  me kuptimin e këngës, për të cilën Swift...

Temporal8 orë më herët

10 lëvizjet e Luizit në BBVA që e bëjnë atë *gjeni* në lojë

Pse Luizi trondit ekuilibrat në shtëpinë e “Big Brother VIP Albania”? Pse është më i preferuari nga publiku, (të paktën deri...

Facebook